• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 12:19

Emlak Vergisi Neden Alınmaktadır?

Emlak Vergisi Neden Alınmaktadır?

Her yıl düzenli olarak Mayıs ve Kasım aylarının son iş günü mesai saati bitimine kadar belediye kuruluşlarına ödeme gerçekleştirdiğimiz emlak vergisinin verilme amacı nedir? Emlak Vergisi Neden Alınmaktadır, önemi ve neden belediye kuruluşlarına verildiğini merak edenlere aşağıda açıklamasıyla izah etmeye çalıştık.

 

Emlak Vergisi Neden Alınmaktadır? Belediyeler Emlak Vergisi İle Hangi Hizmetleri Vermektedir?

 

Emlak vergisi, ülkemiz sınırları içinde bulunan her taşınmaz üzerinden alınmaktadır. Emlak vergisi, diğer adıyla bina vergisi ödemelerini binanın sahibi, intifa hakkı sahibi ya da her ikisi de yoksa binaya sahip gibi tasarruf sağlayanlar tarafından ödenir. Bina vergisine ait resmi gazetede yayınlanan esasa ilişkin olarak, vergi tahsil hakkı belediye kuruluşlarına verilmiştir. Belediye kuruluşlarına verilmesindeki ana neden ise, belediye hizmetlerinin yerine getirilmesine kaynak sağlamak amacındadır.

 

Emlak vergilerinin şehirler arasında hatta aynı şehir içinde farklı ilçelerde yine farklı miktarlarda olmasının nedeni nedir? Bölgelerin emlak satış durumları, bölgenin yapısı, alt yapı zenginliği, yerine getirilen hizmet giderleri gibi unsurlar içermektedir. Emlak vergisi aynı mahalle içerisinde sokaktan sokağa da farklılık gösterebilmektedir. Rayiç bedel denilen ve bina bedeli olarak bilinen emlak vergisinin miktarını belirleyen tutar ise, saydığımız hizmetler ölçüsünde belirlenmektedir. Rayiç bedeli, kurulan komisyon heyetleri dört yılda bir olmak üzere bölgedeki değişikliği göz önünde bulundurarak güncellemekte ve kamuoyuna sunmaktadır.

 

Belediyeler, bina vergisi kapsamında elde ettikleri tahsilat toplamı ile belediye giderleri ve hizmetlerinde kullanmakta olup personel giderleri, belediye yasal gider kalemlerinde de kullanım gerçekleştirmektedirler.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.