• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 11:19

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak Vergisi Nedir?

Kanunla yürürlüğe girmiş Emlak vergisi, emlak sahipleri tarafından emlak değerleri üzerinden hesaplanarak belediye kuruluşlarına ödenmesi gereken vergi olarak adlandırılır. Yasama Emlak Vergisini 1319 Kanun Numaralı Emlak Vergisi Kanunu 29 Temmuz 1970 tarihinde kabul edilerek, 11 Ağustos 1970 tarihinde 13576 sayılı Resmi Gazete’ yayımı ile birlikte yürürlüğe alınmıştır. Resmi Gazetede, kanun ile kanun kapsamındaki emlak vergisine dahil edilen unsurların tanımı yapılarak  vergiye muhatap kişiler yani  vergi ödemekle mükelleflerin tanımı yapılmış, uygulama anlatılmıştır. Emlak Vergisi Nedir ve nasıl ödenir gelin hep birlikte bilgilenelim.

 

Emlak Vergisi Nedir? Emlak vergisi nasıl ödenir?

 

Resmi Gazete yayımlanan  kanun  aşağıdaki gibidir.

 

Madde 1 – Türkiye sınırları içinde bulunan binalar bu  kanun  hükümlerine göre Bina Vergisine  tabidir.

 

Madde 2 – Bu kanundaki bina tabiri, yapıldığı madde ne olursa  olsun , gerek  karada gerek  su üzerindeki sabit inşaatın hepsini kapsar.

 

Emlak  Vergisine  Genel Bakış

 

Bu kanunun  uygulanmasında Vergi  Usul  Kanununda  yazılı bina mütemmimleri de bina ile birlikte nazara alınır.

Emlak  vergisi  kanunu

 

Emlak  vergisi , arazi, bina ve arsalar üzerinden ödenen bir vergidir. Yasa gereği bu saydığımız taşınmaza sahip  olan  her birey emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Mükellefler emlak vergisi ödemelerini sınırları içerisinde bulunan belediye kuruluşlarına yapmalıdırlar. İlk başvuru sırasında tapu aslı veya fotokopisi ile başvurulan emlak vergisi için beyanname düzenlenmesi esastır. Beyanname için gerekli evraklar; tapu senedi fotokopisi, emlak adresi ve T.C vatandaşlık numarasıdır.

 

Emlak beyannamesi dört yılda bir düzenlenirken, emlak vergisi ödemeleri her yıl iki taksitte Mayıs ve Kasım aylarının son günlerine kadar ödenir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.