• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 16:51

Emlak Vergisi Ödeme Bilgilendirmesi

Emlak Vergisi Ödeme Bilgilendirmesi

Konut, arsa, arazi taşınmazlarından ilgili yasa gereğince belediye kuruluşlarına kaynak aktarımı sağlamak amacıyla yine belediye kuruluşlarına ödenir Emlak vergisi. Her yıl Mayıs ve Kasım ayları olmak üzere iki eşit taksitte ödenmektedir. Peki Emlak Vergisi Ödeme Bilgilendirmesi nasıl?

 

Emlak Vergisi Ödeme Bilgilendirmesi

 

İki eşit taksitte ödeme planı bulunan Emlak vergisi istenilirse tek bir kalemde tamamı ödenebilmektedir. Emlak vergisi Mayıs ayının son günü olan 31 Mayıs’ta ve Kasım ayının son günü olan 30 Kasım’da mesai saatlerinin bitimine kadar ödenebilmektedir.

 

Ödemelerin gecikmesi durumunda gecikme zammı uygulanmaktadır.

 

Emlak Vergisi Nereye Ödenmektedir?

 

Emlak vergisini ilgili belediye kuruluşunun emlak servislerinde tahakkuk ve tahsilât işlemi gerçekleşmektedir. Fakat genellikle son günlere bırakılan vergi ödeme işlemi belediye kuruluşunda yoğunluğa neden olmaktadır. Bu yoğunlukta zaman tasarrufu sağlamak ya da işlemi hızlandırmak için belediye kuruluşunun e-belediye hizmetinden yararlanılabilir, kredi veya banka kartı aracılığıyla ödeme gerçekleştirilebilir. Ayrıca belediyelerin PTT hizmet ayrıcalığı olarak hesap numaralarına posta çeki uygulaması ile ücretsiz olarak ödeme gerçekleşmektedir.

 

Ödemlerinizi gerçekleştirmiş olduğunuz dokümanları saklamanız, ileride doğabilecek aksaklıklara karşı belge niteliğinde kullanmanız gerekebilir.

 

Emlak vergisi, takdir komisyonun toplanma dönemlerinde taşınmazların rayiç bedellerinin hesaplanması sonucu ortaya çıkan bir vergi çeşidi olmaktadır. Beyanname döneminden itibaren veya taşınmazın ilk alım tarihinden itibaren geçerliliğini kazanmakta, bir sonraki takdir komisyonun toplanmasına kadar aynı oran ve rakamlarla ödenmektedir. Emlak vergisinin iki taksit dışında tek kalemde ödenmesinde herhangi bir kar ya da ziyan söz konusu olamamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.