• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

9 Mart 2019 20:44

Emlak Vergisi Ödemesi Son Gün!

Emlak Vergisi Ödemesi Son Gün!

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

 

Ülkemizde arsa, arazi ve bina sahipleri yılın belirli dönemlerinde devlete vergi ödemekle mükelleftir. Bu vergiler emlak vergisi olarak adlandırılmaktadır. Kişiler sahip oldukları arsa ya da binaya göre farklı meblağlarda emlak vergilerini belirlenen tarihlerde yatırmak zorundadırlar. Eğer bu vergiler belirlenen tarihler içerisinde yatırılmazsa faiz işlemeye başlar. Yasalarca belirtilen sürelerde emlak vergisi ödenmemeye devam ederse cezai işlem uygulanmaya başlar. Hapis cezasının da bulunduğu bu şartlar göz önüne alınırsa vergilerin zamanında yatırılması gerekmektedir. Peki Emlak Vergisi Ödemesi ne zaman?

 

Sene içerisinde iki ayrı dönemde bu vergiler yatırılmaktadır. Devlet vergiyi ödeyecek kişilerin ödemede zorlanmamaları için vergileri ikiye bölmüştür. İlk taksit 1 Mayıs tarihinden itibaren ödenebilir. Son ödeme tarihi olarak 31 Mayıs belirlenmiştir. Haziran ayının ilk gününden itibaren vergiler faiz görmeye başlar. İkinci taksitlerin ödemeleri ise Kasım ayıyla başlayıp Aralık ayında son bulmaktadır. Aralık ayının ilk günü emlak vergisi ikinci taksitinin son ödeme günü olarak belirlenmiştir. Bu ödemeleri kişiler kredi kartları ile de yapabilirler.

 

Emlak Vergisi Ödemesi Son Gün 1 Haziran!

 

Ülkemizde çok sayıda kişinin üzerinde evler ya da arsalar bulunuyor. Kişiler imkânları genişletmek ve daha güzel bir hayat sürmek için aldıkları bu mallar için vergi ödemek zorundalar. Bu vergiler emlak vergisi adı altında halktan talep ediliyor. Bu sistem dünyanın bütün ülkelerinde aynı şekilde işleniyor. Arsa ya da bir bina sahibi olan kişiler sahip oldukları malın türüne göre emlak vergisi ödüyorlar. Bu emlak vergilerinin miktarı ve ödenecekleri tarih yılbaşında belirtiliyor.

 

Açıklanan bilgilere göre emlak vergisi ödemeleri iki ayrı taksit şeklinde talep ediliyor. İlk taksitin son ödeme tarihi olarak 1 Haziran günü gösteriliyor. Kişilerin emlak vergilerinin ilk taksitlerini bu tarihe kadar yatırmaları gerekiyor. Bu vergilerin yatırılmasında kişiler internet sayfalarını da kullanabilirler. Vergi dairesinin resmi sayfasından kredi kartı ile ödeme yapabilen kişiler isterlerse bu bedeli taksitlere de böldürebiliyorlar. Her banka bu imkânı sunmuyor olsa da taksitli vergi ödemesi imkânı sunan bankalar da bulunuyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.