• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 12:51

Emlak Vergisi Oranları Nasıl Belirlenir

Emlak Vergisi Oranları Nasıl Belirlenir

Emlak veya arazilerden her yıl düzenli olarak emlak vergisi alınmakta. Belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergisi belediyeler için oldukça önemli bir gelir kaynağı. Dolaysız olarak belediyelere ödenen bu vergi her yıl iki ayrı dönemde tahsil edilmekte. Ülkenin her yerinde mayıs ve kasım aylarında iki taksit şeklinde emlak vergileri ödenir. Bu yazımızda Emlak Vergisi Oranları ile ilgili bilgiler sunacağız.

 

Emlak Vergisi Oranları Belirlenmesi

 

Son yapılan değişiklik ile birlikte emlak vergi oranları %18’e kadar çıkarılmıştır. Bina ve arsaların hepsine bu oranda bir vergi artışı yapılmıştır. Vergi artış oranları Bakanlar Kurulu tarafından belirlenirken vergi oranları ise belediyelerce oluşturulan takdir komisyonları tarafından belirlenir.

 

Takdir Komisyonu Nedir?

 

Takdir komisyonları belediye başkanını ve başkanın görevlendirdiği bir memur, Vergi Dairesinde iki memur, mahalle muhtarı, Ticaret Odasından seçilmiş bir üye ve Tapu Sicil Müdürlüğünce görevlendirilen bir memur tarafından oluşmaktadır. Takdir komisyonları her dört yılda bir toplanarak şehrin her caddesini, sokağını gezerek o bölgeye ait emlak vergisi oranları belirlenir.

 

Takdir komisyonları uyguladıkları bu yöntem ile gayrimenkulün bulunduğu alanın işlekliği, kullanılabilirliği, bilinirliği, ulaşımı gibi birçok faktörü göz önünde tutarak değerlendirme yapar. Yapılan bu değerlendirme ile her emlak türüne ayrı bir vergi oranı belirler. Bunu sonucunda aynı mahallede hatta aynı sokakta bulunan iki emlakın vergi oranları farklı olabilir. Bu uygulama her dört yılda bir düzenli olarak yapılır ve uygulanır böylece tüm şehirde bulunan gayrimenkul için emlak vergisi oranları belirlenir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.