• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 14:39

Emlak Vergisi Oranları Nedir

Emlak Vergisi Oranları Nedir

Taşınmaz sahipleri tarafından Belediye kuruluşlarına her yıl iki eşit miktarda Mayıs ve Kasım ayları olmak üzere iki dönem olarak ödemelerini gerçekleştirdiğimiz Emlak Vergisi; ev, iş yeri, arazi ve arsa taşınmazları üzerinden ödemekte olduğumuz bir vergi türüdür. Peki Emlak Vergisi Oranları Nedir?

 

Emlak Vergisi, dört yılda bir toplanan komisyon heyetinin, il genelinde belirlediği bölgelerin konut rayiç bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Taşınmaz sahibi tarafından ödeme yükümlülüğü bulunan Emlak Vergisine matrah olan rayiç bedeller, aynı mahalle içerisinde konuttan konuta değişiklik gösterebilmektedir. Emlak vergisi oranları aşağıda açıklanmıştır.

 

Emlak Vergisi Oranları

 

Her yıl iki taksit olarak taşınmaz sahibi tarafından ödenen emlak vergisi, metrekare birim hesabına dayanarak hesaplanmaktadır. Hesaplamalar taşınmazın 1/1000 ölçek kuralı çerçevesinde yerine getirilmektedir. Hesaplama yüz metrekare üzerinden gerçekleşmektedir.

 

Daire ve konutlarda 1/1000 olan kural, arsalarda 3/1000, iş yerlerinde 2/1000 olarak düzenlenmektedir. Arazilerde de konutlarda olduğu gibi 1/100 şeklinde hesaplanmaktadır. Ev, iş yeri, arsa ve arazi taşınmazları eğer büyükşehir belediye sınırları içerinde yer alıyorsa iki katı geçerli olacak şekilde hesaplama yapılmaktadır.

 

Emlak vergisi oranları ve hesaplamasına bir örnek vermek gerekirse; metrekare değeri bin lira olan bir konutun toplam değeri yüz bin lira olmaktadır, yüz bin lira değerinde olan bir konutun hesaplama sonrası yıllık toplam Emlak Vergisi yüz otuz altı lira yirmi kuruş olarak çıkmaktadır. Konutun toplam metrekare alanı iki yüz metrekare ise emlak vergisine tabi olacak tutar yüz doksan iki lira elli kuruş olarak ortaya çıkmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.