• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 12:40

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri

Arsa ve arazi, binanın yerel kuruluşlara emlak vergisi mevzuatı kapsamında bedellerinin bildirim esasına göre değerlerinin gösterilmesi, bu değer üzerinden emlak vergisinin ödenmesi için ortaya çıkarılan değere emlak rayiç değeri denir. Diğer bir deyişle rayiç bedel, bina, arsa ve arazinin beyan tarihindeki alım satım değeridir. Rayiç bedel üzerinden emlak vergisi ödemesi gerçekleşirken her türlü alım satımlarınızda bu bedel geçerlidir. Bu yazımızda Emlak Vergisi Rayiç Değerleri konusunu ele alacağız.

 

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri, Emlak rayiç bedellerini kim belirler

 

Emlak rayiç bedellerini yerel yönetimler tarafından değil, takdir komisyonları tarafından belirlenir. Dört yılda bir açıklanan rayiç bedelleri, bazı durumlarda bölgelerde emlak satışlarının artmasına imkan vermektedir. Emlak rayiç bedeli ile gerçek satış bedeli arasında çok fazla fark olmaması gerekmektedir. Böyle bir durum alım satım işlemlerinin ardından aradan yıllarda geçse aradaki farkın faizi ile sizden tahsiline neden olacaktır.

 

Alım satımlarda rayiç bedel üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeniz sizlerin menfaatinedir. Diğer yandan belediye kurumlarının en büyük gelir kalemi olan emlak vergisi, rayiç bedeller üzerinden düşük olması durumunda, belediyelerin gelir kaynağında azalma yaşanmasına neden olmaktadır. Belediye kurumlarının emlak rayiç değerlerinin yüksek olmasını istemelerinde ki avantaj, emlak vergisinin de yüksek olacağı anlamına gelir.

 

Bir bölgenin emlak vergisi rayiç değerleri düşükse emlak gelirinde her hangi bir artış gelemeyecek belediye kurumu için bu olumsuz bir gelişmedir. Belediyeler emlak rayiç değerlerinin artması için alt yapı ve ulaşım hizmet çalışmalarına önem vermek durumundadırlar.

 

İlçe, mahalle, cadde hatta sokaktan sokağa emlak vergisi farklılık göstermektedir. Farklı olmasın nedeni olarak rayiç bedellerindeki farklılıklar görülmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.