• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 11:42

Emlak Vergisi Sekizinci Maddesi

Emlak Vergisi Sekizinci Maddesi

Emlak, gayrimenkul ve taşınmaz olarak tanımlanır. Gayrimenkuller bina ya da arazi olabilmektedir. Türkiye’de emlak sektörü kentleşme süreci ile birlikte başlamıştır. Emlak sektöründe yer alan taşınmaz alınıp satılabilmektedir. Emlak piyasasının gelişmesi de emlaka yapılan arz talep durumuna göre belirlenir.

 

Emlak Vergisi Sekizinci Maddesi

 

Emlak insanlar için en güvenilir yatırım araçlarından birisidir. Emlak sektörü ülkemizde lira, dolar ve euro gibi para birimleri kullanılmaktadır. Emlak sektörünün belirli maddeleri vardır. Bu maddelerin en bilineni ise emlak vergisi sekizinci maddesi olmuştur.

 

Emlak vergisi arsa ve bina gibi taşınmaz varlıklar için devlete ödenen bir vergidir. Vergi ülkelerin kalkınması için önem arz etmektedir. Ülke içerisinde toplanan vergileri ulaşım ve yatırım alanında birçok alanın yapılmasını sağlamaktadır.

 

Emlak Vergisinde Mükellefiyet

 

Emlak vergisi kişilerin taşınmazlarının kayıtlı olduğu belediyelerin emlak dairelerine ödenmektedir.Emlak vergisi Sekizinci Maddesi 1993 yılında kabul edilmiştir. Vergi mükellefleri 8.Maddeye göre kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarında atlık aldığını bildirmelidir. Vergi 8.maddesinde kanunla kurulan sosyal kurumlardan emeli dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alan ve bu şartlara uyan mükellefler vergi oranlardan aynen faydalanır.

 

8. madde ayrıca kişinin 1993 yılı içerisinde sahip oldukları mülkler dolayısıyla ilk defa emlak vergisi mükellefi olan bu kararın birinci maddesidir. Emlak kanunu 1314 sayılı kanundur. Taşınmazların emlak vergileri belediyelere iki taksit halinde ya da tek seferde de ödenmektedir. Bu durum emlak vergisi mükelleflerine sağlanan bir kolaylıktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.