• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 14:41

Emlak Vergisinde Kısıtlılık

Emlak Vergisinde Kısıtlılık

Ülkemizde yer alan her emlak ve gayrimenkul değerinden belirli bir vergi alınır. Bu emlak vergileri her yıl 2 ayrı dönemde ödenir. Vergi oranlarının belirlenmesinde ise o bölgede bulunan bazı resmi kuruluşlardan birer üye alınarak oluşturulan bir komisyon belirler. Peki Emlak Vergisinde Kısıtlılık  nasıl olur?

 

Emlak Vergisinde Kısıtlılık

 

Belirlen bu vergi oranları normal şartlarda her malik tarafından mecburi olarak ödenmelidir. Yalnız belirli hal ve durumlarda bu vergiler ödenmez ve buna emlak vergisinde kısıtlılık denir. Kamulaştırma yapılan yerlerde ya da anıtlar kurulu kararı ile tarihi yer sayılan vb. durumlarda emlak ve gayrimenkullerde kısıtlılık uygulanır. Bu kısıtlılık süresi boyunca gayrimenkul el değiştirse dahi devam eder ve yani malik bu kısıtlılığı kabul eder.

 

Kısıtlılık Halleri

 

Emlak vergisinde kısıtlılık genellikle kamulaştırma alanına dâhil olduğu dönemlerde gerçekleşir. Gayrimenkulün bulunduğu alan meydan, resmi bina, cami, okul, yeşil alan ve ya kamuya hibe edileceği zamanlarda olur. Bu gibi hallerde kısıtlılık uygulanan gayrimenkulden emlak vergisi malik tarafından ödenmez. Emlak vergisini kamulaştırmayı yapacak olan kurum öder.

 

Bu gibi kısıtlılık hali uygulanacak gayrimenkulün 3 ay içerisinde imar planın yapılması ve 5 yıl içinde de imar planının hayata geçirilmesi gerekir. Emlak vergisi kısıtlılık hali uygulanacak olan gayrimenkulün malikine de bu durum bildirilmelidir. Kısıtlılık vergiler ile sınırlı kalmayıp arsa, arazı ve diğer emlak türlerinde de uygulanmaktadır. Bu şekilde uygulanan kısıtlılık kanunda maddeler halinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.