• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 12:24

Emlak Vergisinde Yapılan İndirimler

Emlak Vergisinde Yapılan İndirimler

Kişilerin kendilerine veya şirketlerine ait taşınmazlarının belirli dönemlerde ödemesi gereken vergiler vardır. Buna Emlak vergisi denilmektedir. Emlak Vergisi kişinin taşınmazlarının yar aldığı ilçenin ya da bölgenin emlak veznelerine taksitli ya da peşin olarak yatırılır. Emlak Vergilerinde konutların emlak vergi hesaplamaları konutun metrekaresine göre hesaplanır. Emlak vergilerinin birinci ve ikinci taksit olarak ödendiği tarihler vardır. Bizler de Emlak Vergisinde Yapılan İndirimler isimli yazımızda açıklamalarda bulunacağız.

 

Emlak Vergisinde Yapılan İndirimler

 

Buna göre Birinci Taksit Mart ve Mayıs ayları arasında ödenirken, Emlak Vergisinin ikinci taksiti ise Eylül-kasım tarihleri arasında Emlak Dairesi Veznelerine yatırılır. Bazı Belediyelerde Emlak vergisi ödemeleri ise Kredi Kartına taksitlendirilmektedir. Emlak Vergisinin ödenmemesi ve geciktirilmesi durumunda taşınmaz sahiplerine belirle oranda ceza uygulanmaktadır. Emlak Vergisi ise bir nevi servet vergisi olup, gayrimenkul (ev, arsa, yazlık, büro) sahibi olan kişilerin bu servet dolayısıyla ödedikleri bir vergidir. İnsanlar elde ettikleri bu servet için kendilerine hizmet getiren ve gayrimenkullerine değer kazandıran belediyelere bunun karşılığını Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi vs. ile ödüyor.

 

Emlak Vergisi Çalışmaları, Emlak Vergisinde Yapılan İndirimler

 

Bu vergi için herhangi bir beyanname verilmiyor, sadece yeni gayrimenkul alanlar ‘Emlak Vergisi Bildirimi’nde bulunuyor. Verginin yüzde 10′u kadar Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı da tahsil ediliyor. Emlak Vergisi gayrimenkullerin vergi değeri üzerinden hesaplanıyor. Vergi değeri ise takdir komisyonları tarafından 4 yılda bir tespit ediliyor ve her yıl yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde artırılıyor.

 

Maaşlarından Başka Geliri olmayan geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi iseler Emlak Vergisi ödemiyor. Umarız ki Emlak Vergisinde Yapılan İndirimler yazımızda gerekli bilgilendirmeleri yapmışızdır. Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyoruz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.