• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 12:03

Emlak Vergisinden Muaf Olma Durumu

Emlak Vergisinden Muaf Olma Durumu

Ülkemizde her konut sahibinin ödemekle mükellef olduğu emlak vergisinde bazı istisnalara sahip olanlar vergiden muaflık hakkını elde edebilmekteler. Emlak Vergisinden Muaf Olma şartları nelerdir?

 

Öncelikle ev hanımları, engelliler, şehitlerin dul eşi ve yetimleri, gelir beyanı yapmaya ihtiyacı olmayan geliri de olmayan emekliler emlak vergisinden muaf durumundalar. Bu şartlara uyanlar, konutun bağlı olduğu belediye kuruluşuna başvurarak, vergi mükellefi olmadıkları ve aktif sigortalı olmadıklarını beyan etmeleri durumunda ancak emlak vergisinden muaf olma durumu bulunmaktadır.

 

Emlak Vergisinden Muaf Olma

 

Emekli olup, ikinci bir işte sigortalı durumunda çalışma hayatını devam ettirenler emlak vergisi vermek durumundalar. Hisseli dahi olsa iki ya da daha fazla konutu olanlar da emlak vergisi vermek mecburiyetindeler. Engelli vatandaşlarımızın birinci derece yakınları üzerine bulunan ve engeli vatandaşımızın da ikamet ettiği konut emlak vergisine tabidir.

 

Kimler Emlak Vergisinden Muaf

 

Her ikisi de emekli olan eşlerin brüt alanı 200m2 ‘nin altında evleri olması evlerden birinin kiraya verilmesi diğerinde oturulması durumunda, kiraya verilen evin emlak vergisi ödenmek mecburiyetinde. Oturdukları ev için ise emlak vergisi ödenmez. Ayrıca, yeni inşaat halinde olan veya inşaatı devam eden binalardan konut alanlara beş yıl süre ile “geçici muafiyet” uygulanıyor.

Bir diğer uygulama emlak vergisinden muaf olduğunu bilmeden, o zaman kadar vergisini ödeyenler de bunu geri alabilmektedirler. Vergiden muaf olanlara, ilgili belediyeye başvurmaları durumunda son beş yıllık döneme ait emlak vergisi iade edilmektedir.

 

Emlak vergilerinin oranı ise konutun büyükşehir belediye sınırları içinde bulunup bulunmadığına göre değişiklik göstermektedir. Büyükşehir belediye sınırları içindeki gayrimenkullerin emlak vergisi, “yüzde 100 zamlı” olarak alınıyor. Emlak vergisinin ödenmesinin gecikmesi durumunda yüzde 1.4’lük bir zam meydana geliyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.