• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 14:49

Emlak Vergisinden Muaf Olma Halleri

Emlak Vergisinden Muaf Olma Halleri

Milyonlarca konut sahibinin merak ettiği ve bilmesi gereken bir takım emlak vergisi hakkında muaflık durumları söz konusudur. Muaf olduğu halde emlak vergisini ödemeye devam edenler olduğu gibi muaf olduğunu düşünerek ödeme yapmayan mükelleflerde bulunmaktadır. Sakınca olarak ileri ki yıllarda faizi birlikte ödemeye mahkûm kalmaktadır. Peki Emlak Vergisinden Muaf Olma konusunun detayları nedir?

 

Öncelikle belirtmekte fayda var, emlak vergisinden muaf olduğunu bilmeden vergi ödemesini gerçekleştirenler geçmiş beş yıla dönük olarak vergilerini ilgili belediye kuruluşundan tahsil edebilmektedirler.

 

Emlak Vergisinden Kimler Muaf?

 

Ana başlık olarak, emlak vergisi muaf olanlar ikinci bir geliri olmayan emekliler, şehitlerin dul ve yetimleri, engelliler dilekçe ile ilgili belediye kuruluşuna başvurdukları takdirde aktif sigortalı olmadıklarını ve vergi mükellefi olduklarını belirtmeleri yeterli olmaktadır. Bu sayılan vatandaşlar emlak vergisi ödememektedir.

 

Emlak Vergisinden Muaf Olma

 

Birden fazla konutu bulunana emekliler emlak vergisinden muaf olmamakta, her konut için vergilerini ödemeleri gerekmektedir.

 

Her iki eşin emekli olduğu birinin ikamet diğerinin ise kirada olduğu durumlarda ise ikamet edilen konut için emlak vergisi verilmeyecek, fakat kirada bulunan konut için emlak vergisi ödemesi zorunlu kılınmıştır.

 

Yeni inşaat halinde olan binalar için beş yıl süre ile geçici muafiyet uygulanmaktadır.

 

Emlak vergisinin oranları ise konutun belediye sınırlarında olup olmadığı ile değişiklik gösteriyor. Büyükşehir belediyesi sınırlarında bulunan emlak için yüzde yüz zamlı olarak ödeme gerçekleşmektedir. Emlak vergisinin ödemesinin gecikmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda yüzde 1,4 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.