• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Şubat 2019 14:03

Emlakçı Desteği Neden Önemlidir

Emlakçı Desteği Neden Önemlidir

Sahibi bulunduğu taşınmazı komisyon vermemek amacıyla kendi olanakları ile kiraya vermek isteyenler vardır. Aslında çoğu kez zaman kaybından, dolayısıyla gecikmeli olarak kira gelirinden mahrum kalmaktadırlar. Bu konuda güvenirlik açısından profesyonel bir destek almak gerekmektedir. Emlakçı ile anlaşma yaparak konutu kiraya çıkarmak zaman kazancı dışında prosedürlerle uğraşma durumunda da artı bir getiri sağlamaktadır. Peki Emlakçı Desteği neden önemlidir?

 

Emlakçı Desteği, Birden Fazla Emlakçı İle Çalışılır Mı?

 

Bilindiği gibi emlakçı, kiraya veren ile kiracı arasında tampon bir bölge oluşturmaktadır. Bu da pek çok sorunun otomatik olarak ortadan kalmasına olanak vermektedir. Kiraya vereceğiniz konutunuz için emlakçıda arayacağınız ilk özellik mutlaka güvenirlik olmalıdır. Aynı zamanda satış ve pazarlama konusunda uzmanlaşmış olduğuna inandığınız bir emlakçı ile çalışmak, zaman kaybının önüne geçmek açısından da önemli olmaktadır.

 

Konutu kiralayan kişi teamül gereği, konutu emlakçı aracılığı ile de olsa komisyoncuya herhangi bir bedel ödemeyecektir. Yalnız, kiracı emlakçı tarafından düzenlenmiş komisyon sözleşmesini imzaladığı takdirde yıllık kira bedelinin yüzde on ikisini ödemekle mükellef olmaktadır.

 

Bu arada konut sahibi birden fazla emlakçı ile anlaşmaya kendi rızası ile gidebilir. Ancak bu durum komisyon sözleşmesinin taraflarca imzalanması nedeniyle kimi zaman sıkıntılara neden olmaktadır. Konutun bir emlakçı tarafından kiracıya verilmesi durumunda, diğer emlakçı kiraya verilen konut üzerinde herhangi bir katkısı olmasa da zarar talebinde bulunabilir. Bu ve buna benzer sorunlar oluşmaması açısından, öncelik olarak tek bir emlakçı ile çalışması önerilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.