• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 16:23

Emlakçı Nasıl Para Kazanır?

Emlakçı Nasıl Para Kazanır?

Emlakçı aracılığıyla yapılan gayrimenkul alım – satım işlemlerinde belirli oranlarda komisyon ücreti ödeniyor. Peki Emlakçı Nasıl Para Kazanır? Emlakçılar taşınmaz alım – satım işlemlerinde mal sahibi ile alıcı arasında köprü vazifesi görürler. Bu sebeple belirli bir miktar Ücret alırlar. Emlakçılara ödenmesi gereken bu tutaraysa komisyon ücreti denir. Peki komisyon ücreti ne kadardır?

 

Emlakçı Nasıl Para Kazanır? Komisyon Ücreti Ne Kadardır?

 

Emlakçılar ücret olarak, yapılan satış işlemlerinde veya kiralama işlemlerinde değişim gösteren oranlarda ücret alıyor.

 

Satış işlemlerinde; komisyon ücreti olarak, hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı satış bedelinin %3 oranında pay alınır. Emlakçı bu ücreti hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı ücret talep edebilir. Bazen mal sahibi ve emlakçı arasında yapılan anlaşma haricinde, mülk sahibinden de ücret talep edilebilir.

 

Kiralama işlemlerinde ise; Emlakçılar kira işlemlerinde yıllık kira bedelinin %12’sini komisyon ücreti olarak alır. Kira işlemlerinde yıllık kira bedelinin %12’si olan komisyon ücretini taşınmazı kiralayan taraf öder.

 

Emlakçıların ücrete tabi olmayan haller; 

Yer gösterme ücreti talep edilmez.

 

Emlakçı Nasıl Para Kazanır ve Emlakçıların komisyon ücreti nedir ve nasıl hesaplanır içerikli yazımızla sizlere bilgiler vermeyi hedefledik. Bu yazımızda emlakçılık mesleğini yapmak için siz değerli okuyucularımızın aklındaki soru işaretlerini gidermeyi amaçladık. Umarız ki bu yazımızla birlikte aklınızda belirsizlikler netleşmeye başlamıştır. Siz de görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.