• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Nisan 2019 11:22

Emsal Nedir? Hesaplanmayan alanlar nelerdir?

Emsal Nedir? Hesaplanmayan alanlar nelerdir?

Emsal nedir? Emsal emlak ve konut piyasasında günlük kullanımı dışında yakın anlamında kullanılmaktadır. Emlak konut işinde bu kelime maksimum inşaat alanı ve üzerinde oturacağı alana oranını belirtir. Bu inşaat alanı ile çıkılacak kat arasında oranı ifade etmektedir.

 

Yapılabilecek inşaat alanının sınırlı olması nedeniyle ortaya bazı problemler çıkmaktadır.

 

Emsal nedir ? Emsal sorunu:

 

 Yapılan inşaat eğer verilen sınırlar dışına çıkar ise bu emsal sorunu yaratır. Sıkça görülebilen bu sorun karşısında uygulanabilecek bazı çözüm yolları vardır. Bunlardan biri, yapılan inşaat eğer bu sınırı aşmış ise aştığı büyüklük kadar bir arsa satın alıp bunu kamuya devrederek bu sorunu çözmek olabilir.

 

Hesaplanan bu oran KAKS olarak da bilinmektedir.  KAKS’ın açılımı kat alanı katsayısıdır. Bu KAKS değeri hesaplanırken bazı bölümler bunun içinde sayılmaz.

 

Emsal nedir ? Hesaplanmayan alanlar

 

Bodrum katları veya bu alanda oluşturulmuş otopark, belirli bir metrekareyi geçmeyen kapıcı dairesi, su deposu ve kalorifer dairesi, asansör boşlukları, apartman içinde yer alan bahçeler, yine apartmana ait havuzlar ve sığınaklar emsal hesaplamasına dahil edilmemektedir.

 

Emsal nedir? İnşaat yapımlarında ve emlak sektöründe oldukça önemli bir paya sahiptir. Bu inşaat yapımında istenen belgeler içerisinde emsal hesaplaması da istenmektedir. Hesaplamaları da belli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.