• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 21:22

En Çok Emlak Satışının Yapıldığı İller

En Çok Emlak Satışının Yapıldığı İller

Nüfusa ve ihtiyaca bağlı olarak bazı illerde konut satışı ortalamanın üstünde ve ya altında seyretmektedir. Emlak pazarlama açısında bu veriler oldukça önemli olmakta ve emlak sektörü içinde ayrı bir öneme sahip. TÜİK tarafından Tapu ve Kadastro Kurumu tarafından alınan ve 2018 2. Çeyreğine göre yapılan konut satış istatistikleri son yıllarda gösterdiği artışa bu dönemde devam etmiştir. En Çok Emlak Satışının Yapıldığı İller nereler?

 

En Çok Emlak Satışının Yapıldığı İller, İstatistik Verileri

 

TÜİK istatistiklerine göre en çok emlak satışının yapıldığı il pek çok alanda olduğu gibi yine İstanbul’da meydana gelmiştir. Ülkede ki konut satışının % 21,1 İstanbul’da gerçekleşmiş ve rakamsal olarak da 62.119 adet konut satışı gerçekleştirilmiştir.

 

İstanbul’un hemen ardından ise Ankara gelmekte ve %12,3 paya sahip olmakla birlikte 36.217 adet konut satışı meydana gelmiştir. İkinci olan Ankara’dan sonra İzmir gelmekte ve %6,5’lik bir dilim ile 19.177 adet konut satışı yaşanmıştır. İlk üç sıralamanın bu şekilde olduğu verilere göre en az konut satışının yapıldığı iller ise sırası ile 14 konut ile Hakkari, 45 konut ile Ardahan ve 62 konut satışı ile Bayburt gelmektedir.

 

Emlak pazarlama açısından en önemli şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmaktadır. En çok emlak satışının yapıldığı il istatistikleri bu şekilde olurken Konya, Eskişehir, Kayseri ve Gaziantep illerinde konut satışı artış göstermekte ve ilerleyen dönemlerde emlak pazarlama açısından önemli gelişmeler yaşanabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.