• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Şubat 2019 15:18

Engelliler Emlak Vergisi Ödemeyecek

Engelliler Emlak Vergisi Ödemeyecek

Brüt 200 metrekareyi geçmeyen ve tek konut sahibi olan engelliler Emlak Vergisinden muaf olacak. Bakanlar Kurulu tebliğinde geçen on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç hiçbir geliri olmayan, geliri olmadığını belgeleyen gazilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin, özürlülerin 200 metrekareyi geçemeyen ve tek meskeni olmaları halinde vergi oranları sıfıra kadar indirmeye yetki kapsamında bulunmaktadır. Peki Engelliler Emlak Vergisi Ödemeyecek mi?

 

Engelliler Emlak Vergisi Ödemeyecek

 

Tebliğde ayrıca söz konusu kişilerin tek mesken üzerinde hisse sahibi olmaları halinde de uygulanacağı söylendi. Ancak dinlenme amacına hizmet eden konutlarda hakkın kullanılmayacağı belirtilmekte.

 

Engellilerde Vergi Muafiyeti İçin Aranan Şartlar

 

Dinlenme amacı taşımayan brüt 200 metrekareyi geçmeyen konuta veya konuta hisseli olarak sahip olmaları halinde emlak vergisi oranı 2006 yılında sıfıra inmiştir. Takip eden yıllarda aynı oran uygulanmıştır. Engelliler için Emlak vergisi bildirim sırasında özürlü kimlik fotokopisinin eklenmesi yeterlidir.

 

Tam teşekküllü devlet hastanesinden bir raporun istenmediği uygulamada özürlüler, özürlü kimlik fotokopisini Özürlülere Ait Bina Vergisi Formuna ekleyecekler ve belediye kuruluşu ilgili birimine teslim edeceklerdir. Bu durumda ilk başvurudan sonra her dönem aynı uygulamayı tatbik etmek gerekmemektedir. Belediye kuruluşu işlem sırasında geçerli olan sağlık raporunu dikkate alacak, yeni tarihli sağlık kurulu raporu istemeyecektir.

 

Kanun gereğince, indirimli engelliler için emlak vergisi oranı uygulamasında, özürlünün herhangi bir gelirinin bulunup bulunmaması ile özür oranı aranılmayacaktır.

 

Geliri olmayan mükelleflerin indirimli vergi oranından faydalanmaları için ne yapmaları gerekir?  ”Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi” ilgili belediyeye vermeleri yeterli olacak, mükelleflerden başka bir belge ayrıca istenmeyecektir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.