• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

2 Nisan 2019 11:30

Estetik Kurul, Binaların Estetiğine Önem Verilecek

Estetik Kurul, Binaların Estetiğine Önem Verilecek

Günümüzde eski yapıların yeniden dekorasyona uğrayarak binaların estetik açıdan daha modern yeni bir görünüm sağlanmaktadır. Çevre ve şehircilik bakanlığı, Planlı alanlar tip imar yönetmenliği yeni düzenlemeler getirmiştir. Kentsel dönüşüm yönetmeliği ile bu düzenlemelere esas alınarak yapılmaya başlanmıştır. Estetik kurul kurularak bunların düzenlenmesi sağlanmaya başlamıştır.

 

Kurul Çalışmaları Hemen Başlıyor

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen sınırlama ile beraber daha önce büyükşehir belediyesi bünyesinde bulunan estetik kurul artık belediyeler tarafından işlevsellik kazanacak. Düzenlemeden önce büyükşehir belediyesine verilmiş olan yetki, yeni düzenleme ile büyükşehir belediyesi olmayan belediyelere de verilmiş oldu.

 

İmar Tip Yönetmeliği 5. maddesindeki düzenleme ile uygun görülen bölgelerde ve yerlerde belediyeler yapıların estetiği, cephe kaplaması, çatı ve rengi ilgili kararlar verebilecek. Yeni düzenleme ile birlikte il ve ilçe belediyelerde oluşturulan estetik kuruldan onay alamayan binalara inşaat ruhsatı verme işlemi durdurulacak. Ayrıca estetik kurul bina proje aşamasında iken müdahale edebilecek, projenin rengi, çatısı ve cephe kaplaması bölge genel görüntüsüne uyumluk göstermiyorsa gereken uyarı yapılacak.

 

Estetik kurul diğer yandan, proje ile ilgili kurallar getirmeye, yapı inşaatlarında yöresel malzeme kullanımına ve yöresel mimarinin dikkate alınması yönünde uyarı ve zorunluluk getirebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde tüm belediye kurullarına genelge gönderilecek. Kurul çalışmalarının tamamlanması ile uygulama hemen devreye girecek. Kurul çalışmalarında inşaatı devam eden binalara da müdahale edebilecek.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.