• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

9 Ocak 2019 19:48

Etkili Portföy Yönetimi

Etkili Portföy Yönetimi

Emlak sektöründe iyi satış yapabilmenin geniş portföy yönetimi yelpazesinden kaynaklandığını düşünmek büyük bir yanılgıdır. Portföy yönetimi çeşitliliğiniz ne kadar fazlaysa satış rakamlarınızın bir o kadar fazla olacağı inancı tamamen yanlıştır. Özellikle tek yetkili satış anlaşmasına sahip olmadığımız gayrimenkuller için.

 

Portföy yönetimi geniş olması, emlak danışmanlarının iş yürütme kapasiteleriyle doğru orantılıdır. Hedefledikten sonra yüzlerce gayrimenkulü portföyünüze ekleyebilirsiniz. Fakat unutmayın ki önemli olan bu gayrimenkulleri portföyünüzde bulundurmak değil, onlara zaman ayırarak en kısa yoldan satışa döndüre bilmektir.

 

Portföyünüze eklediğiniz her gayrimenkul, farklı emlak sahibi, farklı pazarlama stratejisi demektir. Bu sebeple portföy yönetimi planlı ve kontrollü olmak üzere eş zamanlı büyütmelisiniz. Bunu yapmak size hem satıcıların isteklerini karşılayabilmek hem de potansiyeli olan müşterilerinize gereken ilgi ve alakayı göstere bilmenizi sağlayacaktır. Bunun aksini uygulamanız dahilinde, birden çok müşteriye yetişemeyebilir veya yetişseniz de satışa giden yoldaki detayları atlayabilir amacınıza ulaşamayabilirsiniz.

 

En İyi 10 Gayrimenkulü Seçin

 

Tek yetkili anlaşmasına sahip olacağınız en iyi 10 gayrimenkulü portföyünüze dahil etmenizde fayda var. Satış/Portföy= % bu formülü her zaman ulaşabileceğiniz ve unutmayacağınız bir yere not edin. Size, satışa giden yolda büyük katkı sağlayacaktır.

 

Fakat genel paylaşıma açık bir portföy yönetimi varsa, bu durum sizi zor durumda bırakabilir. Yapacağınız pazarlama faaliyetleri ve çalışmalarınızın karşılığını alamayabilirsiniz. Çünkü kontrol sizde değil.

 

Portföy Güncellemesi

 

Portföyünüze eklediğiniz gayrimenkullerin ne durumda olduklarıyla alakalı bilgileri daima takip etmeliyiz. Portföy yönetimini en iyi şekilde öğrenmek ve ona hakim olmak demek, iş planlamasında ve süreçte oluşabilecek sorunları en aza indirmek demek olacaktır.

 

Satışını tamamladığınız bir gayrimenkulü portföy yönetiminizden hemen kaldırmalısınız. Bunu yaparak sizinle çalışan emlak ofisi sahipleriyle aranızda karşılıklı bir güven duygusu yaratmış olacaksınız. Bu durum aynı zamanda işinize olan saygınızın da bir göstergesi olduğu için işinizi iyi yaptığınızı bilen emlak ofisi sahipleri başka kapılarında referansı olacaktır.

 

Portföy güncellemeleriniz için, gün içerisinde zaman ayırmalı ve düzenli olarak kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz. Bu vasıtayla gayrimenkul pazarlaması olan diğer rakiplerinizi de kontrol edebilecekseniz.

 

Portföyünüzü Kategorilere Ayırın

 

Portföyünüzde bulunan satışa hazır emlakların güncelliğini düzenli olarak kontrol edin. Hatta bu emlaklarınızı kategorilerine ayırarak listelemeniz satış için daha hızlı aksiyon almanıza neden olacaktır. Bu sayede zamandan kazanacak ve emlaklarınız güncelliğini korumuş olacaksınız.

 

Bu bahsettiğimiz şekilde planlama yapmak gelecek müşteri isteklerine daha hızlı geri dönüş yapabilmenizi sağlayacaktır. Müşteri taleplerinizi en iyi ve en hızlı şekilde karşılamak müşterinizin memnuniyeti demek olacaktır. Bu da size diğer satışlarınız için iyi bir referans yaratacaktır.

 

 

 

Piyasa analizi

 

Ekonomik gelişmelerin hızla yaşandığı bu zaman diliminde hiç umulmadık anlarda piyasa şartlarını etkileyen ani öngürülemeyen hareketlenmeler yaşanabiliyor. Bu hareketlenmeler piyasanın durgunlaşmasında büyük bir rol oynuyor. Ticaretin içinde yer alan tüm sektörlerde bu hareketlenmenin yarattığı durgunluktan nasibini alıyor. Bu nedenle sektörünüzle ilgili piyasa bilgilerini her daim takip etmelisiniz.

 

Piyasada yaşanabilecek önemli dalgalanmalar portföy yönetimi de yakından etkileyebilir. Bu sebeple piyasa takip ve analizini yaparken, portföyünüzü yeniden elden geçirmek mantıklı bir hareket olacaktır. Bu durumsa sizin tam bir profesyonel olduğunuzun su götürmez bir gerçeği olacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.