• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Mart 2019 17:23

Etriye Nedir?

Etriye Nedir?

Etriye nedir? inşaat sektöründe oldukça çok kullanılan bir terimdir. Dilimize sonradan girmiştir. Fransızca “etrier” den türeyerek “etriye” olarak geçenmiştir. Etriye inşaat sektöründe kolonların sağlamlığını arttırmak için kullanılmaktadır. Uzun düz demir çubukların üzerine yanal olarak belli aralıklarla tel veya başka bağlama araçları ile bağlanan kolonların şekline göre bükülmüş demir çubuklardır. Amaç kolonların direncini arttırmaktır.

 

Etriyenin özellikleri;

 

Etriye kolonların şekillerine göre şekil alır. Kare, Dikdörtgen, Çokgen gibi.

 

Etriyenin bağlama sıklığı gösterdiği mukavemete doğru orantılıdır ne kadar sıkı olursa kesme ve burkulma mukavemetlerine o dayanıklı olacağı gibi betonu tutma katsayısı da artacaktır.

 

Etriyeyi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside doğru ölçü almak ve bükme açılarını doğru vermektir.

 

Etriye nasıl yapılır?

 

Öncelikle iş güvenlik önlemleri alındıktan sonra etriye tezgâhı kontrol edilir sonrasında hesaplamalar sonrasında bulunan ölçülere göre işaretlemeler yapılır. İşaretleme işlemi yapıldıktan sonra bükme işlemine başlanır. Bükme işlemi ölçülere göre olmalıdır. Bükme işlemi bittikten sonra kalan demirin ucu kanca olacak şekilde bükülür burada kancanın açısı 90 dereceden fazla olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Etriye Nedir? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere Etriye özellikleri ve yapım süreci aşamalarından bahsettik. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için haber kategorilerimizi ve başlıklarımızı güncel tutmayı hedeflemekteyiz. Sizler de görüşlerinizi bizlere bildirmeyi sakın unutmayın. Bunun için yorum bölümümüze yazmanız yeterli olacaktır.

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.