• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

12 Mart 2019 16:40

Ev sahibi kira yardımı nasıl alınır?

Ev sahibi kira yardımı nasıl alınır?

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamındaki çalışmalarda ev sahiplerini koruma amaçlı olarak, mağdur kişilere kira yardımı yapmakta. Kentsel Dönüşüm Projesi, Türkiye gibi deprem bölgesinde ülkelerde uygulanan bir çalışma. Afet riski taşıyan bölgeler belirlenerek dönüştürülmekte ve mağdur kişilere bakanlık tarafından ev sahibi kira yardımı uygulaması sağlanmakta.

 

Eğer afet bölgesinde, deprem riski taşıyan bir binada ikamet eden bir vatandaşsanız, ilgili müdürlüklere başvurarak kira yardımı alma hakkınız bulunmakta. Sahip olduğu emlak konut riskli olduğu yetkililer tarafından belirlenmiş ev sahipleri, bulundukları ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunup dilekçe yazarak yardım talebinde bulunabilirler.

 

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, ev sahipleri yetkili firmalardan talepte bulunarak yapılarının incelenmesini sağlamak durumundadırlar. Şirketlerin araştırması sonucu eğer yapı risk altındaysa riskli yapı tespit raporu ilgili kişilere verilir. Ev sahibi kira yardımı başvurusunda bulunmak için bu işlemi yaptırıp bu raporu temin etmek ilk gerekliliktir. İlgili müdürlüğe başvuru sırasında riskli yapı tespit raporu esas alınmaktadır.

 

Ev sahibi kira yardımı ve kentsel dönüşüm projesi

 

Kentsel dönüşüm içerisinde bulunan bölgelerde anlaşma sağlandığı takdirde devletin ihale sonucu kazanan müteahhit, yıkım işlemlerine başlamadan önce ev sahipleri evlerini boşaltmaktadır.  Tabi geçici olarak evlerinde ayrılmak durumunda kalan insanlar için ev sahibi kira yardımı gibi olanakları sağlanmaktadır. Bu durum kentsel dönüşüm projesi kapsamında yürürlükte olan yasa ile esas tutulmaktadır. Bu süre zarfında 1000-1500 tl kadar kira yardımı sağlanmaktadır. Öncelikle kentsel dönüşüm öncesi ev sahiplerinin bu durumu bilerek sözleşme esasları doğrultusunda karar verilmesidir. Bu karar sonrası belli tarihler arasında evlerinden geçici olarak ayrılmaları esas alınır. Ayrıldıkları ay öncesi kira yardımlarını almaktadırlar. Bunu hem devlet hem de ihaleyi kazanan veya özel olarak kentsel dönüşüm projesi başlatan inşaat firması bu ev sahibi kira yardımı ödemelerini sağlamak durumundadır.

 

Kentsel dönüşüm öncesi ve sonrasında yasal prosedürler doğrultusun da her türlü karşılıklı haklar sağlanmaktadır. Bu haklar ile hem inşaat firması hem de ev sahipleri, hiç bir şekilde mağduriyet yaşamamaları için iki tarafında ellerinde sözleşmeleri bulunmaktadır. Ve devlet bu hakları güvence altına almaktadır.  Ve sonuç olarak kentsel dönüşüm projesi kapsamında ev sahibi kira yardımı sağlanmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.