• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

1 Ocak 2019 22:02

Evinizin Ekonomisi İçin Dış Cephe Mantolama Nedir?

Evinizin Ekonomisi İçin Dış Cephe Mantolama Nedir?

Mantolama Nedir?

 

Binaların ısı yalıtımlarının yapılabilmesi için iç, dış ve sandviç duvar olarak adlandırılan 3 farklı bölgeye 3 ayrı yöntem uygulanır. Isı yalıtım sisteminin stabilitesini sağlayabilmek için en iyi uygulama yöntemi ise mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama, yapıların fiziki koşulları açısından ele alınması durumunda en uygun ısı yalıtım uygulamasıdır. Cephe mantolama nedir?

 

Mantolama mevsim şartlarının gidişatına göre kayıpların ve kazançların engellenebilmesi için binanın tüm dış yüzeyinin ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması uygulamasıdır. Teknik açıdan ele alındığında ısı köprüsü adı verilen oluşumun gerekli ısı iletimi katsayılarına ulaşabilmesi için bina dış yüzeyine yapılmış olan ısı izolasyonu çalışmasıdır.

 

Mantolama Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

 

Mantolama binanın dış cephesine uygulandığından dolayı kiriş ve kolon gibi betonarme yapı maddelerinin tamamen ısı köprüleri oluşturmasını engelleyecek etkiye sahiptir.

 

Adından da anlaşılabileceği üzere binayı dış yüzeyinden manto gibi sararak, ısı yalıtımı yaparken ana malzemelerin çatlamasını ve hasarlarını önler. Böylelikle binanız çevresel olumsuz faktörlerin neredeyse tamamından korunmuş olur.

 

Dış cephe mantolama uygulamasının profesyonel bir şekilde yapıldığı durumlarda ortalama %50 oranında ısı tasarrufu sağlanır. Bu ise bütçenize büyük bir katkı olarak yansımaktadır. Yakıt tüketimi azaldığından dolayı aynı zamanda çevre dostu bir binanın da sahibi olmuş olursunuz.

Binanın dış cephesine, çatı kısmına, toprak temaslı sokaklara, kat ayırıcı döşemelere, depo ve garaj gibi ısı sorunu olan tüm bölgelere mantolama uygulaması yapabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.