• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Nisan 2019 13:21

Firmaların kış indirimleri

Firmaların kış indirimleri

Firmaların kış indirimleri, yeni yılla birlikte tüketici dünyasını bir miktar tasarrufa yönelebileceği günler bekliyor. 14 Şubat’ı atlattıktan sonra geriye bir Anneler Günü kalıyor. Bir de toplumun büyük kesimi tarafından Anneler Günü kadar hediye vesilesi olarak görülmeyen Babalar Günü. İki bayram da akabinde yaklaşmaktadır.

 

Buna mukabil firmaların kış indirimleri olacaktır. Marka ve mağazaların yeni oyunları olacak tabii bu açığı kapatacak. Zira bayram olmayan takvim demek, ciro patlaması yaşanacak iki pansuman dönemden yoksun kalmak demek. Bu oyunların başında da, isminin sıfatının sonu gelmez, kaçıncısı olduğunu artık o markanın da karıştırdığı indirim dönemleri gelir; bu sene de öyle olacak.

 

Markanın yeni sezona stoksuz girmek ve elindeki malı nakde dönüştürerek gelecek sezona kaynak yaratmak için çaresizlikten başvurduğu yöntemleri ‘oyun’ olarak nitelemek doğru bir yaklaşım gibi algılanmayabilir. Firmaların kış indirimleri ancak ihtiyacı olmayan tüketicinin, hormonlu iskonto oranlarıyla tüketime itilmesi; veya sadık olduğu ürün grubu veya marka tarafından, müşterinin normalde yapmayacağı bir alışverişe yönlendirilmesi. Ve ödemeyi yapacak kişi veya aile için her zaman bir miktar temkinli yaklaşılması gereken bir çağrı.

 

80’lerde ve 90’ların başlarında, sezon indirimi dönemleri kış aylarında Şubat’ı bulurdu. Bu da müşteriye daha çok gelecek yılın alışverişini yapma imkânı verirdi. Fakat pazardaki marka sayısının anormal biçimde arttığı 90’ların ortalarından itibaren, indirim dönemine önce girerek müşterinin bütçesindeki alışveriş istihkakını kapatan marka olma yarışı, işi yaz aylarında sıcakların, kış aylarında ise soğukların başladığı dönemlere kadar çekti. Firmaların kış indirimleri dolayısıyla bütçesini uygun vakte kadar dokunulmamış muhafaza edebilen müşteri için, bu bir yandan avantaj da olacak daha ileri ki aylarda.

 

Bu avantajları değerlendirmek isteyenler için olduğu kadar, uygulamada olan ve üzerine gelecek yenileriyle iyice cazip hale gelecek otomotiv sektörü indirimleriyle ilgilenecekler için de bir fırsat dönemi olacak 2019’un ilk ayı.

 

Herkese güzel bir yıl ve akıllı alışverişler dileğiyle.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.