• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

13 Mart 2019 17:28

Fuaye nedir?

Fuaye nedir?

Fuaye nedir? dilimize daha sonradan gelmiş olan fuaye Fransız asıllı bir kelimedir. Büyük yapılarda bekleme, toplanma ve dinlenmek için tasarlanan büyük antre ve avlu tarzındadır. Tabi bu daha çok opera binaları, tiyatro salonları gibi ya da sergi yapılan alanlar oluşturmaktadır.

 

Özel olarak tasarlanan fuaye alanlarında dinlenebilmek için uygun ve rahat oturma yerleri bulunmakla birlikte, birçok dekoratif ürün ile de vakit geçirmek için orada bulunan insanların göz zevkine hitap etmek amaçlanmaktadır. Yapılan bu alanlarda ayrıca görüntü ve ses yayını yapabilecekleri donanım ve teknolojik ürünler de bulunabilir. Bu alanların ışıklandırmasının kullanım amacı doğrultusunda yapılması ve yeterince aydınlatılması burada vakit geçirecek insanlar için oldukça önemlidir. Dinlenmek için tasarlanmış bir alanda yapılan kötü bir ışıklandırma, orada bulunan insanlarda ters bir etkiye neden olabilmektedir.

 

Günümüzde birçok yerde karşılaşılabilen bu alanlar yapılan yeni binalarda ve sitelerde de görülebilmektedir. Sinema, tiyatro, opera dışında hastane, okul gibi kamusal yapılarda da görülmektedir. Ayrıca birçok büyük firmalar çalışanların mola sırasında dinlenebilmeleri, vakit geçirmeleri ve rahatlamaları için  ofis dekorasyonu tasarımlarında fuaye alanları da bulunmaktadır.

 

Bir çok yenilikçi inşaat firmaları, inşaat için reklam amaçlı olarak site girişlerinde, ofis tasarımlarında bu tür yapıları kullanarak insanların ilgisini de çekmeyi amaçlamaktadır. Ve bu tür büyük ve gösterişli yapılar insanların oldukça ilgisini çekmekte ve satış rakamlarında da ciddi artış sağlamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.