• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:14

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

 

Gayrimenkul değerleme işlemi konut, iş yeri, arsa gibi vasıflarında olan taşınmazlara değer biçme yöntemidir. Gayrimenkul Değerleme Nedir? sorusunu detaylandırmaya devam edelim.

 

Peki, bu işlemi yapmaya kim yetkilidir? Süreç nasıl işler? Bu süreçte yapılması gerekenler nelerdir?

 

Gayrimenkul değerleme işlemine yetkili olan firma; BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) göre SPK lisansına sahip olan firmalar aracılığıyla görevlendirilen Gayrimenkul Değerleme Uzmanları tarafından bu işlem gerçekleştirilir.

 

Süreç nasıl işler; talepte bulunan kurum ya da kuruluşlar tam yetkili olan gayrimenkul firmalarına başvuruda bulunurlar. Bu başvuruda konu mülke ait tapu fotokopisiyle işlem yapılır.

 

Değerleme uzmanları tarafından yürütülen işlem, takyidat incelemesi, imar durumu ve konu mülkü yerinde görme işlemleri ile devam eder.

 

Takyidat incelemesinde, değerleme uzmanı tarafından inceleme yapılan konulardan birkaçı, konu mülke ait; şerh, ipotek, haciz gibi konuların incelemesini gerçekleştirir.

 

Yasal incelemelerin ardından konu mülk yerinde değerleme uzmanları tarafından tespit gerçekleştirilir.

 

  • Arsa Ekspertiz İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Arsaların kıymet takdiri sadece arsanın m2 büyüklüğüne göre gerçekleştirilmez.  Arsanın üzerine yapılacak bina kat sayısı, ticari alanı olup olmadığı gibi konular gerçekleştirilen incelemelerden başlıcalarıdır.

 

Çoğunlukla yola bakan cephesi bulunan geniş olan arsalar daha değerli sayılır. Ana caddeye, ticaret merkezlerine, sosyal tesislere, yeşil alanlara yakın arsalar daha kıymetli sayılır.

 

  • Konut Ekspertiz İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Konutun bulunduğu semtin özellikleri, o çevredeki yaşam standartları, eğitim olanakları ve iş olanakları, ekonomik ve ticari hareketlilik, ulaşım imkanları büyük ölçüde önem taşıyor.

 

Binanın apartman veya müstakil bir ev oluşu, yapının kat adedi ve çevresel faktörler ayrıca önem taşıyor. Binanın yapı tarzı, kullanılan malzemenin kalitesi de büyük önem arz ediyor.

 

Konutun cephesi, güneş görüp görmemesi, ısınma tarzı, apartman aidatı olup olmadığı ayrıca önemli konular arasında yerini alıyor.

 

  • İş Yeri Ekspertiz İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

İş yerlerinin değeri yapılacak işin sektörüne göre değişim gösterir. Aynı cadde de veya aynı iş hanında aynı çarşıda bulunan iş yerlerinin değeri değişim gösterebilir. Aynı zamanda ana caddeye yakınlığı ve uzaklığı, işlek cadde üzerinde olup olmaması gibi konular baz alınır.

 

Şayet iş yeri, sahibi olmak isteyenler tarafından işletilmeyecek sadece yatırım amacıyla satın alınacaksa kira getirisi mutlaka hesaplanmalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.