• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 17:12

Gazbeton nedir?

Gazbeton nedir?

Kuvarsit adı verilen silisli kumun çimento, kireç ve su ile bir araya gelerek oluşturduğu harç, yüksek basınçlı buhar yardımı ile sertleştirilir. Amaç ortaya gözenekli bir yapı malzemesinin çıkmasını sağlamaktır. Peki Gazbeton nedir? İşte o malzeme gazbeton olarak adlandırılır. Bu yapı malzemesinin en önemli özelliği yapısının yüzde 80’inden fazlasının durgun hava içeriyor olmasıdır.

 

Gazbeton nedir? En popüler yapı malzemeleri arasında

 

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada son derece yaygın bir şekilde kullanılan beton çeşitlerinden biri olan ve gözenekler içerisinde sıkışmış kuru hava özelliği ile diğer türlerden ayrılan gayet hafif olan yapı malzemeleri arasında yer alıyor.

 

Diğer beton çeşitlerinden en çok ayrılan yönü yüksek ısı yalıtımında beklentileri maksimum düzeyde karşılıyor olmasıdır. Yapıların ısı kaybına uğramasının nedeni dış duvarlardır. Ancak binaların bu bölümlerinde gazbeton kullanıldığında ısı kaybı gayet düşük düzeylere indirgenebiliyor. Yani ısı yalıtımında bu malzeme hem pratik hem de ekonomik bir çözüm sağlıyor.

 

Genellikle yardımcı bir malzeme olarak düşünülse de bu beton türü yalıtımda tek başına kullanılabiliyor. Aynı zamanda hem yangına karşı oldukça dayanıklılık göstermesi hem de deprem gibi afetlerden kolay etkilenmemesi bu yapı malzemesinin hızla yaygınlaşmasını beraberinde getiriyor. Binalarda olması gereken yangın holü ya da koridoru gibi bölümler için bu yapı malzemesi güvenle tercih edilebilir. Yangına karşı da beklentileri fazlasıyla karşılayan bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Gazbetonun 1200 derece ısıysa kadar dayanıklılık gösterdiğini hatırlatalım.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.