• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 13:34

Gecekondu Kanunu Hakkında

Gecekondu Kanunu Hakkında

Gecekondu sözlük anlamı ile acele yapılmış, gizli ve derme çatma gibi anlamlara gelmektedir. Terim anlamı olarak da özel ve ya tüzel kişilerin sahip olduğu arsa ve arazi üzerine gizlice izin alınmaksızın yapılmış olan konutlara verilen addır. Özellikle köyden kente doğru göçün yoğun bir şekilde yaşandığı dönemlerde başlayan gecekondu sorunu yetkililerin çözüm üretememesinden dolayı artmış ve büyük şehirlerde ciddi bir sorun haline gelmiştir. Gecekondu Kanunu Hakkında bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

 

Gecekondu Kanunu Hakkında

 

Dar kesimin kendi imkânları ile yaptığı gecekondular genellikle hazine ve belediye arazileri üzerinde yer almakta. Çarpık kentleşmeyi önlemek, şehir planlaması yapmak ve kaçak yapılaşmayı önlemek adına belediyeler gecekonduları yıkmakta ve çoğu zaman toplumsal bir sorun ortaya çıkmakta, büyük acılar yaşanmakta. Bu nedenle anayasa da Gecekondu kanunu yer almakta ve bu sorunun çözümü için çeşitli maddeler sıralanmakta.

 

Gecekondu Kanunu Maddeleri

 

Kanunlarda 775 sayılı Gecekondu kanunu şeklinde yer alan bu kanun belediyelere tahsis edilmiş ve gerekli yetki ve sorumluluklar belediyelere verilmiştir. 775 sayılı Gecekondu Kanunu maddeleri genel olarak ve kısa bir şekilde 5 madde ile açıklanabilir.

 

  1. 10 yıl süre devri ve başkasının üstüne geçirilmesi yapılamaz
  2. İpotek ve diğer ayni haklar yapılamaz
  3. Taşınmazın bir başkasına satışı ve dahi vaadi yapılamaz
  4. Hiçbir şekilde haczedilemez ve işgal edilemez
  5. Taşınmazın duyurulamaz ve ilan edilemez

 

Kısaca bu şekilde olan gecekondu kanunun maddeleri için daha fazla bilgi ve ayrıntı kanunun kitaplarında bulunmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.