• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

15 Şubat 2019 12:49

Gösterilen Yer ile Tapudaki Yer Aynı Mı?

Gösterilen Yer ile Tapudaki Yer Aynı Mı?

Gösterilen Yer ile Tapudaki Yer Aynı Mı?

 

Taşınmaz alımlarında hepimizin aklında onlarca soru birikir? Bütçeme uygun mu? Yatırım olarak görülebilir mi? Gösterilen Yer ile Tapudaki Yer Aynı Mı? İşte tüm bu sorularınızı gidermek için sizlere bu yazımızla bilgilendirmeler yapacağız.

Yerin Kontrolü Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle bilmeniz gerekir, tapu kayıtlarında işlem yapılan taşınmazın adres bilgileri yer almamaktadır. Bunu tapu senedine bakınca da görebilirsiniz. Tapuda bir taşınmazın yeri; ilçesi, mahallesi, paftası, adası, parseli dışında blok ve bağımsız bölüm numaraları yer almaktadır.

 

Size satılan yer ile gösterilen yerin aynı olduğunu kontrol etmek gerekir. Bunu en sağlıklı olarak adres ve ada parsel bilgilerinin aynı olup olmadığını belediye kuruluşlarından kontrol edebilir ve öğrenebilirsiniz. Blok ve diğer bağımsız bölüm numaralarına da tapu kat irtifakı dosyalarında yer alan projeleri kontrol ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Özellikle arsa ve arazi alırken daha çok üzerinde durulması önemli bir konu olan bu uygulamayı gerçekleştirmek tapu işlemleri açısından daha sonra yaşanılacak sıkıntıların önüne geçme açısından boş geçilmemesi gereken bir önlemdir.

 

Arsa veya arazi alım işlemlerinde gerekirse yer tespitini yapabilmek için kadastroya gidilmesi gerekmektedir. İmar durumlarının takibini ise belediye kuruluşunun ilgili birimlerinden rahatça öğrenebilirsiniz.

 

Sizler de taşınmazlarla ilgili haberler almak istiyorsanız yorum bölümümüze görüşlerinizi bildirerek istekte bulunabilirsiniz. Konu ile alakalı fikirlerinizi de bizlerle paylaşarak destek olabilirsiniz.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.