• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

18 Mart 2019 15:49

Hafif Dolgu Malzemeleri

Hafif Dolgu Malzemeleri

Yoğunluğunun düşük olması nedeniyle ekonomik, pratik ve güvenilir çözümler oluşturan dolgu uygulamaları vardır. Bunlar arasında EPS yani genleştirilmiş polistiren ülkemiz inşaat alanlarında uzun yıllardır kullanım göstermektedir. Peki Hafif Dolgu Malzemeleri kullanım durumu nasıldır?

 

Diğer bir Hafif Dolgu Malzemeleri olarak bilinen geofoam ise geoteknik mühendisliği alanlarında kullanımı ile dikkati çekmektedir. Gefoam hafif dolgu malzemesi, her türlü köpük malzemenin adı olarak bilinmekte, on ile kırk kilogram metreküp arasında ebatlarda ve yoğunluklarda blok şeklinde üretilmektedir.

 

Geofoam İle Maliyetler Düşmekte

 

Geofoam hafif dolgu malzemesi özellikle zemin ıslahında kullanılmakta ve bu ıslahta önemli bir alternatif olarak görülmektedir. Dolgu imalatlarında sıkça karşılaşılan sorunlardan biri birincil ve ikincil oturtmadır. Aşırı yanal ve düşey yüklerin oturtmalara ve göçmelere neden olması, karayolu ve demiryolu gibi imalatlarda mevcut zemin üzerine büyük baskı oluşturmaktadır. Buradaki önemli nokta bu ağırlığın asıl nedeninin toprağın kendi ağırlığı olmasından kaynaklanmasıdır.

 

Yaklaşık olarak bir metre dolgu imalatı olmuş mevcut zemin üzerine yaklaşık olarak iki ton yük etki etmektedir. Bu sorunun giderilmesi için geofoam aynı bölgeye kullanıldığı takdirde metrekarede yük yirmi kilogram gibi aşırı düşük bir miktara ulaşmaktadır. Zeminin ağırlığı taşıyamadığı durumlarda ıslah çalışmaları aşırı bir maliyet doğurabilmektedir. Geofoam kullanımı ile zeminin taşıma kapasitesini artırmak yerine zemine denk gelen yüklerin azaltılması esası uygulanmakta ve ıslah işlemlerinin ( düşey trandler, ön yükleme, kazık, geokazık, wickdrain, enjeksiyon ve benzeri) uygulanmadan kullanılmasına olanak tanır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.