• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

10 Şubat 2019 12:29

Havalandırma Sistemleri Hakkında Bilgilendirme

Havalandırma Sistemleri Hakkında Bilgilendirme

Yapı malzemeleri arasında kullanım alanı bulan havalandırma sistemleri, özellikle hava sirkülasyonun sağlanmasının zor olduğu, havalandırma olanağının bulunmadığı yerlerde kullanılır. Bu gibi yerlere örnek ise büyük iş yerleri verilebilir. Havalandırma Sistemleri Hakkında Bilgilendirme yazımız devam ediyor.

 

Havalandırma Sistemleri Hakkında Bilgilendirme

 

Havalandırma sistemlerinde ana çalışma prensibi havanın sirkülasyonun sağlamak dışında temiz hava akımı ile sağlıklı ve hijyenik bir ortam yaratılması amacını taşımaktadır. Havalandırma sistemleri, koku gibi şikâyetlerin giderilmesinde de en sık başvurulan yardımcı sistemler olmaktadır.

 

Klimalar ve Özellikleri

 

Özellikle iş hanlarında, katlı büyük iş yerlerinde pencerelerin açılmadığı çalışma alanlarında kullanımı ile fayda ve rahatlık sağlayacak bir özellik taşımaktadır. Aspiratör ve fanlar bu sistemin temelindeki basit çalışma elemanlarıdır.

 

Havalandırma sistemi, binaya döşenen borular ve kanallar aracılığı ile bina havalandırmasını sağlar. Sistemdeki çalışma üfleme şeklide oluşurken, emiş ve nemlendirme pompa motorları ile hava girişi desteklenir.

 

Havalandırma sistemleri binanın tamamına tesisat çalışması ile monte edilebilindiği gibi bağımsız bölümlerde de kullanım gösterebilmektedir. Bugün klimaların havalandırma özellikleri ile pek çok yerde bu eksiklik giderilmektedir.

 

Klima sistemleri, havayı temizlediği gibi tekrar üfleme pratiğini hayata geçirir. Klimaların kullanımı genelde split yani duvar montajlı olarak yaygın bir şekilde kullanım göstermektedir. Klimalarda nemlendirme ünitesi, torba filtre ünitesi, vantilatör, sızdırmazlık contaları gibi malzemeler kullanılmaktadır.

 

Arabalarda çalışan klima sistemi de hem ısıtma hem de soğutma özellikli olmaktadır. Arabalardaki klima sistemi içerideki havayı temizlediği gibi dışarıdan akım ile havayı içeriye çekebilme özelliğini de taşımaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.