• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 11:23

Hazine Taşınmazında Ağaçlandırma Yapılabilecek

Hazine Taşınmazında Ağaçlandırma Yapılabilecek

Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe geçti. Tebliğ, Maliye Bakanlığı’nın hazine taşınmazları üzerinde esasları vardır. Özel ağaçlandırma, erozyon kontrolü, imar ve ihya yapılması suretiyle ön izin verilmesi ve kiralamasına ilişkin usul ve esasları belirlemekte. Peki Hazine Taşınmazında Ağaçlandırma Yapılabilecek mi?

 

Hazine Taşınmazında Ağaçlandırma Yapılabilecek

 

Beşinci sınıf ve daha üzerindeki araziler üzerinde uygulama projesinde esaslar bulunmaktadır. Belirlenmiş idari süre çerçevesinde odun ve odun dışı ürünü veren dördüncü sınıfa kadar olan arazilerde ağaçlandırma çalışması nasıl yapılır? Yapabilmek için gerçek ya da tüzel kişilere ön izin verilmesi ve kiralama yapılmasını sağlayacak bir uygulama olmakta.

 

Hazine kiralama taşınmazları üzerinde incir, elma, şeftali, armut gibi meyve türleri yetiştirmek ve ağaçlandırma yapmak üzere ön izin verilemeyeceği gibi kiralama yapılmayacak. Bunun yerine ağaçlandırma uygulamalarında, erozyona uğramış alanlar göz önüne alınarak devlet hükümleri altında bulunan ağaçlandırmaya elverişli taşınmazlara öncelik verilecek.

 

Ön İzin Verilmeyecek ve Kiralama Yapılmayacak Taşınmazlar

 

Kamu hizmetine tahsis edilmiş olanlar, belediye sınırları içinde imar planı olmayan, nazım imar planlarında ağaçlandırılacak alan dışında kalan, deniz kıyısından iç kesime kadar iki bin metre mesafe içinde bulunan yerlere hazine kiralama yapılamayacak. Aynı hüküm çerçevesinde, göl kıyı kenar çizgisinden itibaren beş yüz metrelik alanda ön izin verilmeyecek ve kiralama yapılamayacak.

 

Belediye mücavir alanı dışında kalan taşınmazlar için, taşınmazın bulunduğu köy nüfusuna kaydı bulunan, o köyde yerleşime sahip köy nüfusuna kayıtlı olan ancak o köyde oturmayanlar ile köy nüfusuna kayıtlı olmayıp yerleşim gösterenler yüz bin metrekareye kadar taşınmaz için hak sahibi olabilecek.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.