• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

14 Şubat 2019 15:38

Hazır Beton Çeşitleri Nelerdir?

Hazır Beton Çeşitleri Nelerdir?

İlerleyen teknik ve günümüz ihtiyaçlarının hızla karşılanmasını gerektiren koşullar nedeniyle sürekli değişim ve gelişim yaşayan dünyada, aynı zamanda inşaat sektörü de bu oluşumlardan lehte bir şekilde faydalanmaktadır. İnşaat sektöründe son yıllarda hazır beton kullanımında görülen artış tüm değişim ve gelişimlerin başarılı bir örneği olarak karşımızda durmaktadır. Peki Hazır Beton Çeşitleri Nelerdir?

 

Hazır Beton Çeşitleri ve Özellikleri

 

Hazır beton çeşitleri, amaçları ve kullanım durumlarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma içinde kum, su oranı ve agrega betonun sınıfının değişmesine neden olmaktadır. Dayanma kuvveti ve çekme gerilimleri üzerinden adlandırılan beton çeşitleri sektör için hayati önem taşıyacak kadar gerekli kullanım malzemeleri olarak görülmektedir.

 

Günümüzde ilerleyen teknik sayesinde betonun ana karakterini meydana getiren maddeler dışında kimyasal ve katkı maddeleri ile beton özellikleri daha geniş kapsam ve hizmet sunumuna açılmıştır.  Bu beton çeşitlerine en uygun örnekler, Visko beton ve Fibro beton olmaktadır.

 

Hazır beton çeşitleri arasında önemli bir yer edinen Fibro beton cam ve elyaf destekli olmaktadır. Şekil verilmesinin kolaylığı nedeniyle dış cephelerde kullanıma uygun olmaktadır. Visko beton ise, kıvam kaybının meydana gelmediği bu beton çeşidi olarak, yerleştirmede büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda sıkışma konusunda iyi bir alternatiftir.

 

Hazır beton çeşitleri, ayrıca kullanım alanları bakımından dayanım etkisi ve süresi ile sülfat direncine karşı dirençli betonlar, su geçirmez betonlar, donmaya karşı betonlar olarak sınıflandırılmaktadır. Bu beton çeşitleri inşaat çalışmalarında önemli derecede pratikliği de beraberinde getirmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.