• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 13:54

Hisseli Tapu Bilgilendirmesi Hakkında

Hisseli Tapu Bilgilendirmesi Hakkında

Hayatta çeşitli nedenlerden sorunlardan dolayı sahip olduğumuz taşınır ve ya taşınmazların kullanım hakkına tamamı ile hâkim olamayabiliriz. Bu türden bir ortaklık ya da hissedarlık resmi bir alanda olduğu zaman çok ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle de gayrimenkul sektöründe. Gayrimenkul sektöründe birden fazla kişinin tek bir tapuya ortak olmasına hisseli tapu denir. Hisseli Tapu Bilgilendirmesi hakkında yazımız devam ediyor.

 

Hisseli Tapu Bilgilendirmesi

 

Hisseli tapular genellikle miras yolu ile akrabalar ve aile arasında paylaştırılan gayrimenkullerden oluşur. Bununla birlikte arsa ya da arazi üzerinde de hisseli tapu söz konusu olabilmektedir. Gayrimenkulün ya da emlağın satışı, kiralanması esnasında yaşan problemler en çok yaşanan sorunlardandır. Bu tür sorunlar giderilmesi hissedarlardan birinin tüm hisseyi alması ya da 3. Bir kişiye tüm hisselerin devredilmesi şeklinde giderilebilir.

 

Hisseli Tapu’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Arsa, arazi, konut ya da daire satın alınırken kiralanırken tapunun hisseli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hisseli tapu da ortakların adları ve hisse oranları belirtilir. Bunu haricinde arsanın konutun payı yazmaz. Bu nedenle hisseli tapu üzerinden bir arazi satın alındığı zaman ne kadarlık kısmının hangi cephesinin kime ait olduğu belirtilmez bu nedenle çok dikkat edilmelidir.

 

En büyük sorunda burada yaşanmaktadır. Ancak hissedarlar kendi aralarında anlaşıp rızai taksim adı verilen bir sözleşme yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Ancak bu sözleşmenin tapu nezdinde hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır yani tapuya işlenmez.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.