• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

9 Ocak 2019 14:03

Hisseli Tapu Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hisseli Tapu Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gayrimenkul ediniminde dikkat edilmesi gereken konuların başında hisseli tapu geliyor. Peki hisseli tapu nedir? Bu tapu çeşidi taşınmazın ortaklarının isimlerini ve bu ortakların kaç kişi olduğunu gösteren resmi belgedir. Gayrimenkul sahiplerinin isimleri açık olarak yazılır. Aynı zamanda bu tapu senetlerinde kaç ortağı olduğu da resmi belge üzerinde yazılıdır.

 

Hisseli tapu nedir?

Sorusunun ardından şimdi diğer konulara geçiyoruz. Gayrimenkul ortakları olarak yazan kişilerin hangi bölüme sahip oldukları tapu üzerinde belirtilir. Tapuda sadece kaç ortak oldukları ve ortakların isimleri yazıyor. Ortakların taşınmazın hangi bölgeye sahip oldukları yazılı değildir. Hisseli tapu sahibi olan birçok kişi aralarında anlaşmazlıklar yaşanıyor.

 

Taşınmazın satışı kat mülkiyetli veya kat irtifakı kurulu olan gayrimenkullere göre daha zordur. Bu  tapusu olan gayrimenkuller için banka kredisi çekmek mümkün olmayacaktır. Bahsedilen tapu senedi sahipleri yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırmak adına, taraflar aralarında anlaşarak hangi ortağın hangi bölüme sahip olduklarını yazılı bir belge ile belirtilebilir.

 

Hisseli Tapulu Taşınmaz Satışı Nasıl Yapabilirim?

 

Hisseli tapulu taşınmaz satışı ortaklığın giderilme (izale-i şuyu) davası açarak satışı gerçekleşebilir. Hisse sahiplerinden sadece biri hissesini satmak istediğinde izale-i şuyu ile satışını isteyebilir. Satışı istenen taşınmaz mahkeme kanalıyla gerçekleşir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.