• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:28

Hisseli Tapu Nedir? Tapuda Hisse Satışı?

Hisseli Tapu Nedir? Tapuda Hisse Satışı?

Ülkemizde insanların bir araziye yada arazinin üzerine yapılmış çok katlı binalarda bir mekana sahip olduklarını gösteren belgelere tapu ismi verilmektedir. Bu kağıtlarda tam olarak neresinin kime ait olduğu kaç metre kare olduğu kaç yılına ait olduğu gibi bilgiler yer almaktadır.  Tapu İşlemi sırasında gayrimenkulün yeri kime aitliği hepsi belirtilip sisteme kayıt olmaktadır. Ülkenin neresine giderseniz gidin takbis sistemi ile kime ait olduğu öğrenilebilmektedir. Peki Hisseli Tapu Nedir?  Tapuda Hisse Satışı nasıl olur?

 

Hisseli Tapu Nedir?

 

Tapular kendi arasında da bir çok bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de hisseli tapu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine bu belgeler arazinin ve mekanın kimlere ait olduğunu tam yer olarak bildiren belgeler olarak gözlenmektedir. Ancak bu belgelerin özelliği birden fazla kişiye ait olması şartıdır. Yani mekan yada arazi birden çok kişiye ait ise hisseli tapu bizlere bu hisse sahiplerinin kim olduklarını belirten belgelerdir.

 

Hisseli tapu

 

Tam olarak bize adres belirten bu belgelerde hisse sahiplerinin yerleri tam olarak belirtilmemektedir. Yani arsanın hangi bölümü hangi hissedara ait böyle bir ibare hissel tapu senetlerinde bulunmamaktadır. Bu belirsizlikte hisse sahipleri aralarından alacakları kararla hangi bölümün kendilerine ait olacağının karar verilebilmesine yol açmaktadır. Bazı zamanlarda anlaşmazlıklara yol açmaktadır bu durum.

 

Bu gibi birden fazla hisseye sahip mekanları satın almak isteyenler dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer hisselerin hepsini satın almıyorlarsa bazı problemler baş gösterebilmektedir. Bu hisselerin satışında diğer hisse sahiplerine öncelik tanınarak diğer hisseleri de almalarında kolaylık sağlanmaktadır. Eğer böyle bir arazi yada mekanda başınızın ağrımamasından yanaysanız hisselerin hepsini alarak problemden kurtulabilirsiniz.

 

Tapuda Hisse Satışı

 

Hisseli tapu nedir? sorusuna cevap verdik. Şimdi ise hisseli tapu kendi başına karmaşık bir yapıda olduğundan bahsettik. Tabi gerek alım işlemleri gerek ise başka birine satmak noktasında büyük sorunlara sebebiyet vermektedir. Tapu kanunu gereğince uygulanan belli kanunlar ile bu karmaşa ve sorunun önüne geçmek amaçlanmıştır.

 

Üstelik hisse satışının yapılacağı alanın kendine has özellikleri de, sürecin iyice içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olabilmektedir. Örneğin hisseli bir tapunun özelliği arazi olması ise, ortakların gerçek kişiler yanında tüzel kişilikler olması durumu da ortaya çıkabilmektedir. Bu tür örneklerin kimisinde ortak sayısının belli olmaması da oldukça güçlük yaratabilen bir durumdur. Bu yüzden tapuda hisse satışı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan ve gerekli araştırmaları yapmadan bu işe kalkışmak büyük bir risk anlamına gelmektedir.

 

Hisse satışı konusunda öncelikli olarak taraflar ile anlaşmak büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yanında tapuda hisse satışı durumunda, öncelik her zaman ortakların olmaktadır. Eğer satış işlemi ortaklardan habersiz yapılmış ise ya da ortak hisseyi almak isterse, şufa hakkı denilen bir davayı açarak, hisseyi satış bedeli üzerinden geri alabilmektedir. 1 ay ile 10 yıl arasında hakları saklı bulunan bu davada, yeni alıcı bütün dava ve işlem masraflarını ödemekle de yükümlüdür.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.