• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 21:19

Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir şahıs, hisseli bir taşınmazdan belli bir oranda hisse satın aldığı takdirde, satış tarihi itibariyle satışı yapan kişi dışındaki hissedarların herhangi birisi, taşınmazın bir kısmı veya tamamı hisse satın alan kimseye karşı dava açabilmektedir.  Satış bedelini ve alıcıya isabet eden satış masraflarını ödemeye hazır olduklarını beyan ederler. Davalının satın aldığı hissenin mahkeme kararı ile kendi adına tescilini talep edebilirler. Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar nelerdir?

 

Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Mahkeme, eğer taşınmazda uzun süredir süregelen fiili taksim yoksa ve dava da zamanında açılmışsa, tapuya beyan edilen satış bedelini ve alıcının ödediği resmi satış masraflarını mahkemenin göstereceği yere ödemesi kaydıyla satışa konu hissenin, alıcı adından terkini ile davacı adına tapuya tesciline karar verebilmektedir.

 

Alımda Gerçek Bedel Üzerinden Harçlarınızı Yatırın

 

Böyle bir olay meydana gelmesi durumunda hisseli taşınmaz satın alış işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Belki de en önemli daha az harç ödemek amacıyla satış esnasında taşınmaz bedelini gerçek bedelden az göstermek olacaktır. Örneğin, 100 bin liraya satışını üzerinize aldığınız taşınmazın harçlarını az ödemek için satışı 50 bin liradan gösterirseniz, mahkeme sonunda sizden alınan taşınmaz hakkında ancak 50 bin lira talebiniz olabilmektedir.

 

Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar nelerdir sizlere ana hatlarıyla anlatmaya çalıştık. Haber içeriğimize yorum yaparak görüşlerinizi bildirin.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.