• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

7 Şubat 2019 21:11

Hisseli Tapu Ve İşlemleri Nedir?

Hisseli Tapu Ve İşlemleri Nedir?

Hisseli tapularda yalnızca isim ve sayılar belirtilmekte olup, kimin taşınmaz üzerinde hangi bölgeye sahip olduğu geçmemektedir. Bu sebeple arazi anlaşmazlıkları yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu anlaşmazlığın giderilmesi için hissedarlar aralarında toplanarak, kimin hangi bölgede sahiplikte bulunacağına karar verebilirler. Bu alınacak karar tarafların imzasıyla yazılı bir belgeye dönüştürülebilir. Peki Hisseli Tapu Ve İşlemleri Nedir?

 

Hisseli Tapu Ve İşlemleri, Hisseli Tapuda Satış Nasıl Yapılır?

 

Hisseli tapu sahipleri taşınmaz üzerinde sahibi oldukları bölgenin belirli olmamasından kaynaklı ilerleyen dönemlerde sorun yaşabilirler. Bu durumda yapılması gereken hisseli taşınmaz sahipliğidir. Hissedarların kendi aralarında yaptıkları anlaşmaya rızai taksim sözleşmesi denilmektedir. Rızai taksim sözleşmesi ile taşınmaz üzerinde kimin hangi bölgeye sahip olduğu belirlenmektedir, ancak bu işlemin tapuya yansıyan bir özelliği bulunmamaktadır.

 

Taşınmaz sahiplerinden herhangi biri taşınmazın satılması için izalei şuyu davası açabilir. Mahkeme tarafından tüm ortaklara duyurulan dava neticesinde taşınmaz bedeli belirlenir ve satış gerçekleşir. Taşınmazın satılması için tek ortağın dava açması yeterlidir. Bir ortağın açtığı dava ile mahkeme taşınmazın bedelini belirleyebilir, satışını icra yoluyla gerçekleşmesine karar verebilir.

 

Hisseli Tapu Ve İşlemleri Nedir isimli yazımızı burada sonlandırıyoruz. Bu konu hakkında gerekli ve yeterli gördüğümüz tüm içerikleri sizlerle paylaşmayı amaçladık. Umarız aramış olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bu yazımız ile birlikte cevaplandırırsınız. Yeni haberlerimiz ve farklı konu başlıklarımız sizlere hizmet etmek için devam edecektir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.