• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

3 Şubat 2019 13:40

Hisseli Tapuda Paylaşım Nasıl Olmakta

Hisseli Tapuda Paylaşım Nasıl Olmakta

Taşınmazların mülkiyet haklarını gösteren resmi belge olarak bilinen tapu, resmi kayıtlar çerçevesinde bir taşınmaz üzerinde sahipliğini gösteren belge olarak literatürde geçmektedir. Taşınmazlara ait tapu senetleri, şahıs, kurum, hisseli, özel, tüzel kişilik, şirket veya kamu tüzel kişiliği üzerine olabilmektedir. Tapu senetleri taşınmazın sahipliği özelliğine göre değişik olarak isimlendirilmektedir. Peki Hisseli Tapuda Paylaşım nasıl olmaktadır?

 

Hisseli Tapuda Paylaşım

 

Tapu çeşitleri ikiye ayrılmaktadır, bunlar müstakil ve hisseli tapu olarak geçmektedir. Müstakil tapu, kadastro sınırları belirli olan bir yapıda tek bir kişinin sahipliğini devam ettirdiği bir tapu türü olmaktadır. Müstakil tapu dışında kalan diğer tapu olan hisseli tapuda ise birden çok kişinin sahipliği söz konusudur.

 

Rıza-i Taksim Nedir?

 

Hisseli tapuda birden çok taşınmaz hissedarı olmasının ana nedenlerinden biri, miras yoluyla intikal olması iken, diğeri taşınmaz payının daha önceden satın alınmış olmasıdır. Hisseli tapu sahibi olanlar tapu sicilinde kayıt altında tutulmaktadır.

 

Önceden satın alınmış bir taşınmaz üzerinde hisseli tapu bulunuyorsa, hissedarlar tapu kayıtlarında belli olmakla birlikte, yine tapu kayıtlarında taşınmaz bölümlerinin kime ait olduğu belli olmamaktadır.  Taşınmaz ortakları bu konuyu kendi aralarında çözerek kendi aralarında rıza-i taksim yapabilmektedirler. Hissedarların sözleşme üzerindeki bu paylaşımı tapuda kayıt olmadığı gibi tapuda gösterilememektedir.

 

Müstakil tapu ise yalnızca kişi üzerine tapu kaydı olmamaktadır. Müstakil tapu, özel veya tüzel kişi üzerine de olabildiği gibi şirket veya kamu tüzel kişiliği üzerine de olabilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.