• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 10:22

İlk Taksit Ödenmediği Takdirde Ne Yapılır

İlk Taksit Ödenmediği Takdirde Ne Yapılır

Emlak vergisi, ilgili yasa gereğince gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediye il sınırları içerisinde bulunan belediye kuruluşuna yılda iki eşit taksit olarak ödenmektedir. Emlak vergisi, komisyon heyeti tarafından belirlenir. Emlak rayiç bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Yasa gereği belediyelere kaynak aktarımı sağlamak amacıyla toplama işlemi yine belediye kuruluşlarına verilmektedir. Bu yazımızda Emlak vergisi ilk taksiti ile ilgili ve İlk Taksit Ödenmediği Takdirde ne yapılır sorusuyla alakalı bilgiler sunacağız.

 

Diğer adıyla bina vergisi olarak da bilinen Emlak vergisi, belediye kuruluşlarının kamu hizmetlerinde kullanımı için bir kaynak oluşturur. Belediye hizmetlerini kapsayan yol, su, hizmet alanları yapımı, personel gideri ve belediye ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Peki İlk Taksit Ödenmediği Takdirde neler oluyor?

 

İlk Taksit Ödemesinde Verginin Tamamı Ödenebilir Mi? İlk Taksit Ödenmediği Takdirde Ne Yapılır?

 

Emlak vergisi 1/1000 ölçeğine uygun olarak hesaplanmakta, birin değeri olarak yüz metrekare ortalaması alınmaktadır. Bugün, yüz metrekare alan içeren bir konutun emlak rayiç bedeli yüz bin lira olarak düşünüldüğünde yüz otuz altı lira gibi bir rakam çıkmaktadır. Eğer ev, iş yeri, arsa ve arazi ilçe belediye yerine büyükşehir belediyesi sınırlarında ise emlak vergisine matrah olan miktar iki katı olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Emlak vergisi yılda iki eşit taksit olarak Mayıs ve Kasım aylarının son iş günü mesai bitimine kadar ödenmektedir. Mayıs ayı içerisinde Emlak vergisi ilk taksiti ödeneceği gibi ilk taksit döneminde verginin tamamı da ödenebilmektedir.

 

Mayıs ayında ödenmesi gereken emlak vergisi ilk taksiti herhangi bir nedene bağlı olarak ödemesinin aksaması durumunda, belediye kuruluşunca gecikme faiz uygulanmaktadır. Emlak vergisi ana vergi borcuna ek olarak faiziyle birlikte mülk sahibinden tahsil edilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.