• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 13:13

İmar durumu sorgulama

İmar durumu sorgulama

Bilindiği gibi karlı yatırım araçları olarak görülen arsa gayrimenkulleri, yıllardır ülkemiz genelinde ilk sıradaki yerini önemle korumuştur. Arsa alım ve satışlarının fazlasıyla rağbet gördüğü günümüzde, arsa alımlarında belki de üzerinde durulması gereken en önemli nokta, arsanın yapılaşma durumunda ne kadar kat iznine tabi tutulduğudur. Bu durumda arsanın imar sorgulama işlemi ayrı bir önem kazanmakta, alımda bulunan şahıslar için ön tedbir olarak görülmektedir. Sizlere bu yazımızda İmar durumu sorgulama ile alakalı bilgiler vereceğiz.

 

İmar Durum Belgesi Nasıl Alınır? İmar Durumu Sorgulama

 

Gayrimenkulun yani arsanın, imar durumunun sorgulanabilmesi için öncelikle yapılması gereken ilk adım ilçe sınırları dâhilinde bulunan belediye kuruluşuna başvuruda bulunmaktır. Belediye kuruluşunun yetkili birimlerine yapılan başvuruda, arsanın üzerine ne kadar yapılaşma yapılabileceğinin öğrenilmesi için imar sorgulama işleminin yapılması önemli bir adımdır. İmar durumunun öğrenilmesi ile yasal olarak aldığınız imar durumu sonucu arsa alım işlemlerinin gerçekleşmesinden sonra yapılaşmaya gidebilirsiniz. Gayrimenkul size ait ise bu noktada imar durumunu öğrenmenizde bir sorun çıkmayacaktır, fakat imar sorgulaması yapmak istediğiniz sizin satın almak üzere olduğunuz bir gayrimenkul ise bu durumda gayrimenkul sahibi ile belediye kuruluşuna gidilmesi ve imar sorgulaması yapılması gerekmektedir.

 

Bazı belediye kuruluşları yalnızca hak sahibine imar durumu belgesi vermekte, üçüncü şahıslara bu konuda yardımcı olmamaktadır. Belediyelerin imar durumu sorgulama konusundaki hassasiyeti kamuya açık olmayan bilgilerin yalnızca hak sahiplerine verilmesi gerekçesidir. Ülkemizde pek çok belediye kuruluşu bu uygulamayı yürütmektedir. Böyle durumlarda gayrimenkul sahibinden imar durumu için talepte bulunabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.