• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

6 Şubat 2019 22:41

İmar İle Dolu Dolu

İmar İle Dolu Dolu

İmar, Arapça kökenli bir kelime olup bayındırlık anlamına gelmektedir. Kısacası boş alan kalmaması, gelişmesi, şenlenmesi, inşaat ile doldurulmasıdır. Gelin İmar İle Dolu Dolu yazımıza devam edelim.

 

İmar İle Dolu Dolu

 

Gelişim için bölgenin belediyesinden alınan ve arazi durumunu belirten, binanın nasıl yapılacağını açıklayan imar durumu değerlendirmesi yapılmalıdır. Alanın metrekaresi, kaç kat olacağı, yan binalar ve yola olan uzaklık mesafesi açıklanır. Bu belge arsa sahibi isteğiyle belediye tarafından gönderilir. İmar planı ve imar yönetmeliğine göre nasıl kullanabileceği imar durumunda yer almaktadır. İmar durumu bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. İmar uygulamasında yapılan yerin planı, düzeni, yolları ve diğer bilgileri işlenmiş plana da imar uygulama planı denir.

 

İmar arsanın yapılabilir bina durumunu gösteren plan ve notlardan oluşur. İmar durumu ülkemizde değiştirilebildiği için bazen yarara, bazen de zarara yol açar. Mesela imarlı diye satın alınan bir yerin zaman içinde imarı iptal edilebilir ya da çok düşük imarlı diye ucuz kapatılan bir arazinin sonradan devasa imara açılabilir.

 

İmar Planı

 

Belediyeler şehir planları çıkarmaktadırlar. Bunun için Şehir Plancıları 1/100.000 – 1/50.000’lik büyük planlar yapar. Daha sonra 1/5.000’lik Nazım Planlar yapılır. Nazım planlarda yalnızca harita değil, plan notlarını içeren kitapçıklar da yer alır. Uygulama planı, imar durumu, imar planları dökülür. İmar durumu bir arsanın yapılandırma koşullarıdır.

 

İmar durumlarını takip etmek için, imar hakkında bilgi edinmek için Türkiye Duysun Haberler adresinden bizlere ulaşabilir, güncel haberlerimizi takip edebilir, dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.