• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

4 Şubat 2019 14:11

İmar Kirliliği Nedir

İmar Kirliliği Nedir

Türk Ceza Kanunu 184. Maddesi ile düzenlenen ve suç kapsamında bulunan imar kirliliği yapı ruhsatı alınmadan projelerin hayata geçirilmesini de kapsıyor. Bunun yanı sıra ruhsata aykırı olarak bina yapanlar veya yaptıranlar suç kapsamına alınıyor. Bu kişiler bir yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmeye başlanmasıyla birlikte kirlilik yaratılması çok daha sıkı kaideler ile önlenmeye başlandı. Artık bu tür bir girişimde bulunanlar hakkında derhal dava açılıyor ve cezai yaptırım uygulanıyor. Peki İmar Kirliliği Nedir?

 

İmar Kirliliği Nedir, Hem imar hem de görüntü kirliliği

Bu tür suç kapsamına giren imar kirliliklerinin yanı sıra hukukun uygulanmasından sorumlu olan kamu görevlilerinin görevi kötüye kullanması da benzer suçlar olarak değerlendiriliyor. Bu bakımdan kamu görevlilerinin mühür bozma gibi işlemlerde de maksimum derecede titiz davranmaları gerekmektedir. Sadece kanun dışı imarlar değil aynı zamanda belirli esaslara uyulmaması da kirlilik kapsamına girebiliyor.

 

Hem imar hem de görüntü kirliliği

 

Herhangi bir alanda ruhsat alınması, ruhsatın verilmesinin esaslarını uygulamayı zorunlu kılıyor. Örneğin 5 katlı bir imar için ruhsat alınmış ise, o ruhsat ile 6 katlı bir yapının inşa edilmesi söz konusu olmamaktadır. Ruhsat kaç kat için verilmiş ise o büyüklükte veya o katta inşa yapılması gerekmektedir.

 

Son olarak dikkat edilmesi gereken imara açık alanlarda projelerin hayata geçirilmesidir. İmara açık olmayan bir alanda yapılacak inşaat da imar kirliliği kapsamına girebiliyor. Bu durumda inşaat yapan veya yaptıran kişiler aynı şekilde bir yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.