• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 12:34

İmar Plan Çeşitleri

İmar Plan Çeşitleri

İmar planları konularına ve amaçlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Belediyeler tarafından çıkarılan imar planlarını toplumu ve bölgeyi etkileyen en önemli kurallardır. Özellikle bazı durumlarda imar planı tamamen değiştirilebilir ve ya imar edilebilir. Bunun en önemli örneğini geçtiğimiz yıllarda Van depreminde gördük. Van depremi sonrasında bölgenin daha sağlam bir yerde gelişmesi adına eski imar planı iptal edilmiş ve yeni imar planı yapılmıştır. Peki İmar Plan Çeşitleri nasıldır?

 

İmar Plan Çeşitleri, Çevre Düzenlemesi, Nazım ve Uygulama İmar Planları

 

Van depremini örnek olarak verdiğimiz imar planı değiştirilirken 3 farklı imar planı yeniden yapılmıştır. En büyük ölçekte ki imar planı çevre düzenlemesine ait olan imar planıdır. 1/25.000 olarak düzenlenen çevre imar planı kırsal bölgeler, sanayi alanları, turizm alanları, eğitim merkezleri, şehir merkezleri ve arazi kullanım kuralları gibi büyük ölçekte ki kuralları belirler ve bunları düzenler.

 

İmar plan çeşitleri arasında ikinci sırada ise 1/5000 ölçekli olarak düzenlenen nazım imar planları gelir. Nazım imar planları çevre düzenlemesi imar planına uygun olarak çizilir. Nazım imar planları arazi kullanım şekillerini detaylı olarak anlatan ve başlıca arazi bölgelerini gösteren bir imar çeşididir.

 

Uygulama imar planı belirli bir dönem içerisinde gelişen ve yaşam alanının başlandığı ve bu yaşam alanının zaman içerisinde gelişme gösterdiği bölgelerde daha ayrıntılı bir imar planı örneğidir ve 1/1000 ölçeğinde hazırlanır. İmar plan çeşitleri arasında yer alan bu son basamak ile imar çeşidi son bulmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.