• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 12:22

İmar Planı Değiştirme

İmar Planı Değiştirme

Belediyeler tarafında yapılan imar planları zaman içerisinde bazı sorunların ortaya çıkması ya da çözülememesi gibi durumlarda değiştirilebilir ya da iptal edilebilir. Bu sorunlar ise gerekli alt yapının yapılmaması, kamulaştırmanın yapılmaması, tarihi eserlerin durumu gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Böyle sorunlar karşısında Danıştay’a başvurularak dava açılabilir.

 

Açılan bu dava sonucunda bir takım araştırmalar ve incelemeler yapılarak karar verilir. Şehirlerin geleceğini belirleyen imar planları bu gibi durumlarda uygulanamaz ve yapılan yatırımlardan hiçbir fayda alınamaz. Bu nedenle imar planı değiştirme ya da iptal gibi durumların hangi nedenlerden dolayı yapıldığını bilmek gerekir. Bu nedenlerin ortaya çıkmasını engellemek adına mühimdir.

 

Hangi Hallerde İmar Planı Değiştirilir ve ya İptal Edilir

 

İmar planını hazırlayan kişinin yeterli bilgiye sahip ve belgeye sahip olmaması gibi durumlarda imar planı değiştirme ve ya iptal işlemi yapılabilir. Diğer bir madde ise teknik zorunluluktur. İmara açılan bölgenin alt ve üst yapı olarak teknik yeterliliğe sahip olmaması gibi durumlarda imar planı değiştirme ya da iptali yapılabilir.

 

Üçüncü olarak da eş değer alan ayrılmamasıdır. Örneğin sosyal bir alana imar yapılacaksa ve bu sosyal alana alternatif olarak bir yer tahsis edilmemişse imar planında değişiklik yapılabilir. Dördüncü madde ise şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olması beşinci madde şehir plan bütünlüğünün bozulması, altıncı madde üst ölçekli planlara uymaması, yedinci madde kurallara uymaması sekizinci madde ise yetkili kurumlardan izin alınmamasıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.