• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 14:24

İmar Planı Kim Tarafından Yapılır

İmar Planı Kim Tarafından Yapılır

İmar taşımaz yapılarla ilişkili bir konudur ve bayındırlık olarak da bilinmektedir. Kentlerde yapılacak imarlaşma ve yeşil alanlar, yetkililerin aldıkları kararlar sonrası yapılır. Biz de sizlere İmar Planı Kim Tarafından Yapılır konusu hakkında bilgiler sunacağız.

 

İmar Planı Kim Tarafından Yapılır?

 

Yapılan imar planlar, çarpık kentleşmeyi ve gece kondu yapımını engellemektedir. İmar Planı Belediyeler Valilik bir bazı bakanlık kurumları tarafından yapılmaktadır. Belediyeler oluşturulan, komisyonlarla bölgelerindeki imarlarla ilgili nazım imar planı ya da uygulama planı oluşturma hakkında karar verebilmektedirler. Belediyeler tarafından alınan imar kanunlara kişi ya da kurumlar 1 ay süreyle itiraz etme haklarına sahiptirler. İmar Kanunu 3194 sayılı kanun kapsamında ülkemizde uygulanmaktadır. Büyükşehir Belediye kapsamında olan bölgeler, belediye meclisinde alınan nazım imar planı ve uygulama planı ile hizmet sağlarken, Büyükşehir Belediyesi kapsamında olmayan belediyeler ise İl özel İdaresi birlikte valinin koordinasyonunda proje hazırlamaktadırlar.

 

İmar Planı Yapan Kurumlar

 

İmar planının yetkisinin olduğu kurumlardan birisi valiliklerdir. Bu bağlamda yine 3194 sayılı imar kanunu kapsamında belediyeler dışında kalan bölgeler yapılacak planlar valilik ya da valilik birimleri tarafından yapılır. Belediyeler ve Valilik dışında imar planı yapmaya yetkili olan bir diğer kurum ise eski adı ile bayındırlık ve iskan bakanlığı şimdiki adı ile Çevre Ve Şehircilik Bakanlığıdır. 3194 sayılı kanunun 9. Maddesine göre yetkisi belirlenmiştir.

 

İmar Planı ayrıca Başbakanlık Özel Çevre Kurulu, Organize Sanayi Bölgeleri, Başbakanlık Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından yapılmaktadır. Bölgelerde yapılan Nazım imar planı ya da uygulama planlarına vatandaşın itiraz etme ve mahkemeye verme hakları bulunmaktadır. Yazımızın sonunda İmar Planı Kim Tarafından Yapılır sorumuzu cevaplarken sizler de düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.