• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 20:25

İmar Planı Nasıl Hazırlanır

İmar Planı Nasıl Hazırlanır

İmar planlarının yapılması, her ölçekte nazım imar planlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulama planları ise İlçe Belediyeler tarafından yapılır. 5216 Sayılı yasa ve diğer mevzuatlarla Büyükşehir Belediyesine verilen sorumluluk, ihtiyaç duyulması takdiri halinde İlçe Belediye Kuruluşları ile koordineli olarak çalışma yürütür. Yapılmış olan bu planlar, belediye meclis kararına bağlı olmak kaydıyla ilgili İlçe Belediyesine gönderilir. Peki İmar Planı Nasıl Hazırlanır?

 

İmar Planı Nasıl Hazırlanır? 

 

İmar plan çalışmaları bölge öncelikleri gözetilmek kaydıyla yapılmaktadır. Nazım Planda önceliklerin uygulanmasına olanak bulunmadığı durumlarda, imar planları tek etapta hazırlanır. Planın tek etaplı olarak yapılmasına ilişkin mevzuat ve plan esasları açısından engel bulunuyorsa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek görüşe göre hareket edilir.

 

Nazım imar planlarında belirlenmiş planlanan bölge, etap ve sınırları 1/1000 ölçekli olarak onaylanır ve kesinleştirilir. Bu sınırlar aynı anda parselasyon planı düzenleme alanın da sınırını oluşturmaktadır.

 

İmar Planlarında Değişiklikler

 

İmar planlarında sosyal donatı alanlarının yerlerinde değişiklik yapmak ise; Nazım Planlar üzerinde gösterilmiş bulunan teknik ve sosyal alt yapı alanlarının konum ve büyüklükleri standart alanın altına düşmemek ve nazım planlarının ana kararlarını şartı ile İlçe Belediye Kuruluşları tarafından uygulama imar planlarında değişiklik meydana gelebilir.

 

Nazım imar plan teklifleri ölçeği ne olursa olsun yapılacak tüm değişiklikler (revizyon, ilave imar planı, nazım plan niteliğinde olan imar planı) Büyükşehir Belediyesi önce inceleme sonra onayına, diğer taraftan 1/1000 ölçeğinde imar planları ise meclis kararına sunulmak üzere İlçe Belediyesine gönderilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.