• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 00:23

İmar Planı Nasıl Yapılır

İmar Planı Nasıl Yapılır

İmar planı, bir imar işleminin ne şekilde yapılması gerektiğini gösteren ve imar düzenini sağlayan plandır. İmar planı, bu işte uzman kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Aksi durumda bir takım sorunların meydana çıkması mümkündür. İmar planı hazırlanırken özenli davranmalı ve düzene uygun hareket edilmelidir. Bu planın hazırlanmasında yapılacak en basit hata ya da unutulan en basit detay bile planın yeniden kurulmasını gerektirebilir. Peki İmar Planı Nasıl Yapılır?

 

İmar planı nasıl yapılır

İmar planı hazırlanırken plana bağlı kalmak ve düzenli bir işleyişle ilerlemek çok önemlidir. Öncelikle imara konu olacak alanı iyice incelemek ve tüm bağlantıları kontrol etmek gerekir. Eğer tüm ayrıntılar incelenmeden plana geçilirse ve planın uygulamaya konulması düşünülürse bir takım sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

 

İmar planında dış bağlantıların önemi büyüktür. Dolayısıyla gerekli dış bağlantılar sağlandıktan sonra imar alanının sınırları belirlenmeli ve sınırlar içerisinde kalan bölgenin her ayrıntısı özel olarak ele alınmalıdır. İmar planında özel renkler kullanılmalı ve planın rahat anlaşılması mümkün hale getirilmelidir.

 

İmar palanı hazırlanırken dikkat edilecek hususlar

 

İmar planlarında görsel öğelere de sık sık yer verilmelidir. Bir imar planında görsel öğeler ne kadar fazlaysa o planın anlaşılması o kadar basit olacaktır. Ayrıca planda vurgulanması gereken yerler özel işaretlerle belirlenmeli ve bu sayede üstünde durulması gereken yerlere baskınlık özelliği kazandırılmalıdır.

 

Her imarda kamusal alanlar olabilir ve kamuya ayrılan bölgeler bulunabilir. Bu bölgelerin imar planında olması ve özellikle işaretlenmesi gerekmektedir. Kamuya bırakılan alanlar üzerinde çok fazla işlem yapmak doğru değildir. Bu tür işlemler, kamunun bağlı olduğu birim tarafından yapılmalı

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.