• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

26 Ocak 2019 15:08

İmar planı nedir?

İmar planı nedir?

İmar planı şehirlerin daha planlı ve düzgün kurulmasını sağlamak amacı ile yapılır. İmar planı oldukça önemlidir çünkü eğer İmar planı uygulanmazsa plansız kentleşme yaşanır ve bu durum günlük hayatı olumsuz yönde etkiler. İmar planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar imar planı hazırlanacak bölgenin jeolojik yapısı ile ilgilidir akarsular, iklim, Bitki örtüsü, sosyal yapı, ekonomik yapı vs. gibi. Gerekli bütün incelemeler yapıldıktan sonra belgelerin tamamı bu imar planına dahil edilir ve imar planı hazırlanır. İmar planı nedir yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

 

İmar planı nedir?

 

Belediye Meclisi bu imar planını inceleyerek kabul eder veya ret eder. Belediye Meclisine sunulan İmar Planının İmar Kanununa ve İmar Planı Yapım Yönetmeliğine uygun olarak ve eksiksiz hazırlanmış olması gerekiyor. Bu nedenle İmar Planı Şehir plancıları tarafından hazırlanır.

 

İmar planı nasıl hazırlanıyor?

 

İmar Planı nasıl hazırlanır sorusunun cevabı biraz karışık olabilir ama kısaca özetlemek gerekirse imar planı hazırlanan arazı sahiplerinin tamamının muvafakat olmalıdır son tarihli tapu örneği olmalıdır.

 

Aksi takdirde imar planı Belediye Meclisinde oylamaya sunulmaz sunulsa bile kabul edilmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Bunun nedeni eğer arsa sahiplerinin muvafakat yok ise arasa sahibinin haklarına tecavüz edilmiş olur. Bu durum sadece saygısız bir davranışı değildir aynı zamanda bir suçtur. Bu nedenle İmar planı nedir, nasıl hazırlanır ve kabul ettirilir sorusunun cevabını aramadan önce arsa sahiplerinin muvafakatini almak gerekir. Aksi takdirde yapılan imar planı hiçbir işe yaramaz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.