• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 20:13

İmar Planına İtiraz Etme Süresi

İmar Planına İtiraz Etme Süresi

Belediye kuruluşunun yapmış olduğu imar planına karşı itiraz etme hakkını her zaman elinde tutar vatandaş. Belediye imar açıklamasını duyurduktan sonra otuz günlük süre zarfında askıya çıkaracaktır. İmar kapsamında bulunan taşınmazı için ilgili vatandaş belediye kuruluşunda askıda bulunan imar planını incelemek amacıyla belediyeye giderek incelemesini yapması gerekmektedir. Konu ile ilgili değerlendirmeyi yerine getirmelidir. İmar Planına İtiraz Etme Süresi isimli yazımıza devam edelim.

 

İmar Planına İtiraz Etme Süresi, Taşınmazın Vasfının Önemi

 

Otuz gün askıda kalan imar planı, vatandaşa itiraz hakkını da göstermektedir, otuz günün geçilmesi halinde vatandaş hak kaybına uğramaktadır. Bu süreye riayet edilmesi önemlidir.

 

Otu günlük askı süresince yasal itiraz hakkı bulunan vatandaş, imar planı itiraz hakkını otuz gün içerisinde gerçekleştirmelidir. Vatandaşın inceleme sonrası yapacağı itiraz belediye kuruluşu tarafından ele alınacak ve karar bağlanacaktır. Bu kara süresi genel olarak on beş gün sürmektedir. Ancak imar planı itiraz hakkını kullanan vatandaşa belediye kuruluşunun bunu bir kara bağlaması veya bağladığı kararı vatandaşa açıklaması gibi bir durum zaruri değildir.

 

Altmış gün içerisinde belediye kuruluşunun size kararı veya karar sunucunu açıklamaması durumunda gizli olan hakkınızla dilekçe ile taleplerinize cevap vermezse gizli olarak ret etti kabul edilir.

 

Sahibi bulunduğunuz taşınmazın tarla veya arsa vasfında olup olmaması gelecek yıllar için önem içeren bir ayrıntıdır. İmar planı çerçevesinde tarla veya arsa vasfında olup olmadığını bilmediğiniz taşınmazın bu iki vasıftan birine sahip olması ekonomik bir göstergeyi işaret etmektedir. Arsa vasfında bulunan bir taşınmaz tarla vasfına göre ekonomik olarak değeri daha fazla bulunmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.