• iletisim@turkiyeduysun.com
  • 03522481651

HABER DETAYI

5 Şubat 2019 20:46

İmar Planında Uyulması Gereken Yangın Güvenliği

İmar Planında Uyulması Gereken Yangın Güvenliği

İnsan sağlığı ve can güvenliğinin tam olarak korunabilmesi esasına dayanarak hazırlanır. İmar planları içinde, yangın fonksiyonu ayrı bir yer tutmaktadır. Binaların sağlıklı boşaltım ve can güvenliği tehlikesinin bertaraf edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemizde yeni yapılaşma alanlarında yangın güvenliği yasalarla korumaya alınmış, kaliteli binalaşmanın yanında bu önemli eksik kapatılmaya çalışılmıştır. Peki İmar Planında Uyulması Gereken Yangın Güvenliği nelerden oluşmaktadır?

İmar Planında Uyulması Gereken Yangın Güvenliği

 

Belediye kuruluşu tarafından, herhangi bir binaya ana yoldan erişim olanağı ile bina içi ulaşım yolu mesafesi olarak genişliğin en az dört metre, çıkmaz sokaklara ulaşım durumunda ise en az sekiz metre olarak ayarlanacaktır. Dönemeç ve köşe iç yarıçapı en az on bir metre, dış çap ise en az on beş metre olarak tasarlanacaktır.

 

İmar Planında Yangın Güvenlik Esasları

 

Değişim ve gelişimlerin birbirini sıkı bir biçimde takip ettiği dünya ölçeğinde, can güvenliği açısından tüm ihmallerin önüne geçilmesi ve sağlıklı bina yapısı oluşumu ile hareket edilmesi halinde yangın tehlikesinin olumsuz etkileri ancak giderilebilinmektedir.

 

Ülkemiz yangın güvenliği konusunda son yıllarda yasalar çerçevesinde almış olduğu yol ile can güvenliği ve ortamlarda yaşayan canlı varlıkların yaşam sürdürülebilirliği esas alınarak yasalaşma ve tedbir sınırlamasını getirmektedir.

 

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. İmar Planında Uyulması Gereken Yangın Güvenliği içeriğimiz ile alakalı bizlere görüşlerinizi bildirin.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.